Bir Aşk Sayfası

Yine klasiklerden biri var elimde. Emile Zola'nın Bir Başka Aşk adlı kitabı. Klasiklerdeki zaman akışını bilirsiniz. Kendi dönemlerini yansıttıkları için yaşananlar, her anlamda hız odaklı günümüz çağı için ağır aksak bir tempo olarak görülebilir. Hele bir de söz konusu ilişkiler olunca iki dönem arasındaki zıtlık daha da belirgin ortaya çıkar. Bu kitapta da öyle bir durum var işte.

Dr. Deberle ve karısı Juliette'in yan komşuları ve kiracıları olan Helene'dir. Kızı ve yardımcısı Rosalie ile birlikte yaşayan Helene kısa bir süre önce dul kalmış, genç ve güzel bir kadındır. Kendini hayattan soyutlanmış, yasını tutmakta olan bu genç kadın için üzülen dostu Rahip, onun artık bu yas halinden çıkması ve başka biriyle evlenmesi gerektiğini söyler, çünkü hayat yalnız yaşayan çocuklu bir kadın için fazlasıyla zordur. Rahibin aklında bir isim de vardır. Ama Helene bu fikre şiddetle karşı çıkar. Yine de yüreği onu dinlemez ve elbette yürek her zaman "doğru"yu seçmez... 

Ben Emile Zola'nın Meyhane'sini çok sevmiş, Nana'yı ise yarılamama rağmen sıkılıp bırakmıştım. Bir Aşk Sayfası'nı daha keyifli okudum (çevirisine rağmen!). Havanın ve bir çocuk partisinin bile sayfalarca anlatıldığı bir romanda bir aşk hikayesinin başlayışı ve bitişi ne kadar sürer dersiniz? :) Böyle dediğime bakıp da günümüzün her şeyi tüketip, yok edip, normalleştiren hızını seviyorum sanmayın. (Anladık değişim güzel bir şey de artık daha eskiye alışma aşamasına gelemeden yeniye geçiyoruz o beni deli ediyor. Bırakın da önce bir eskiyi eskitelim yahu! Bu da teknolojik gelişmelerden, müzikten, modadan tutun da "aşk" olarak adlandırılan ikili ilişkilere kadar her şey için geçerli bana göre.) Ama tabi o dönemlerdeki gibi aşkını ilan edemediği için sararıp solmak, ömür boyu aşk acısı çekmek, bir buluşma için kırk tane ayarlama yapmak, iltifat olarak nitelendirilebilecek bir kelime duyduğunda kızarıp bozarmak falan da çok feci! O zaman da aşkla meşkle uğraşılmaz yani. Ortasını bulmakta yarar var. Helene'in aklını başından alan aşkın öyküsünü merak edenlere bu güzel klasiği tavsiye ederim.

Ama ben bu akşam başka bir aşk yaşayacağım. Haftaya size de anlatırım bu aşkı.
Hepinize güzel bir hafta sonu diliyorum.

6 yorum:

cimcime dedi ki...

Emile ZOLA, nasıl desem , lise yıllarından beri bağımlısıyım, klasiklerin hepsini ayrı bir zevkle okumama rağmen, Emile bir başka benim için , sanki içimde apayrı bir yeri var ..Teşekkürler paylaşım için

Imge dedi ki...

Cimcime,

Rica ederim..Ben de bir kitap eylemcisiyle tanıştığıma çok memnun oldum. Eyleminin destekçilerindenim bundan sonra..:)

Sevgiler..

Oglak Kizlari dedi ki...

Ortaokuldayken okumuştum. Şimdi okusam herhalde hiçbirşey hatırlamam ve gayet güzel okurum. Ama hevesimi dalyan a taşınma günlerimize saklıyorum.

Selamlar.
Dingin anne Çiğdem

Imge dedi ki...

Çiğdem,

Yeniden okumaya karar verirsen bu resmini koyduğum kopyasını okuma! İmla hatalarıyla dolu, kötü çevirisi olan bir versiyonuydu, haberin olsun.

Sevgiler..

yağmurun dünyası dedi ki...

SİZİN YORUMLARINIZA KİTABINI ANLATIŞINIZI HAYRAN KALDIM BLOGUNUZUN 400. TAKİPCİSİ OLDUM :)) kitap okumayı çok severim tavsiyelerinizi okucam...

Imge dedi ki...

Hoş geldin 400. okurum Yağmur!! :)) Kitap okumayı seviyorsan zaten sık sık karşılaşacağız demektir.. Blogumla ilgili yorumun için de çok teşekkürler.. Sevgiler..