Ritimlerin Efendisi: Ayhan Sicimoğlu

Öncelikle belirteyim: Kesinlikle HASTASIYIM!

Bence bambaşka bir adam o. Başka bir gezegenden falan da olabilir. Yani bunu öğrensem hiç şaşırmam; o kadar farklı bir tip bana göre. Ama kesinlikle eğlence, merak ve keyif gezegeninden geliyor olmalı. Programlarını takip eden biri olarak çok yönlülüğünün, bilgisinin, kültürünün, araştırma ve öğrenme ilgisinin, zevklerini işi yapmasının, yaşam tarzının hastasıyım. Ayrıca çıkar çıkmaz aldığım En Estambul albümü ile kıpır kıpır dolaşıyorum evde. Böyle olmasına rağmen onu canlı dinlemeyi bir türlü başaramamıştık. Ghetto'daki , Babylon'daki onca program, bir dönem Coco Clementine'de yaptığı canlı müzik geceleri falan hep yalan olmuştu. Ta ki bu Cumartesi'ye kadar.

Sonunda Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars ekibi ile tanışabildik. Yeni yıl partisi konseptli bu konserde bonus olarak “Rodry-Go” adıyla Avrupa’yı kasıp kavuran Rodrigo Rodriguez de sahnede bizlerleydi. Hem de en sevdiğimiz mekanlardan biri olan Borusan Müzik Evi'nin küçük ama sıcacık ortamında. Sadece 200 şanslı dinleyici olarak. Uzansak dokunabileceğimiz bir mesafeden, capcanlı!! Ne geceydi ama! Sizi bilmem ama ben eski yılı kapattım ve yeni yıla keyifle, ağzım kulaklarımda girdim o gece.:)


Bence Ayhan Sicimoğlu sadece bir perküsyon üstadı değil, aynı zamanda harika bir öykü anlatıcı. Üç saatlik performansı sırasında her şarkı sonrasında mikrofonu kapıp, yaşam arşivinden anlattığı öykülerle de bizleri adeta büyüledi. Programlarındaki gibi aralara mesajlar sıkıştırmayı da ihmal etmedi elbette. O tavırlı halinin de hastasıyım o ayrı. CD'deki şarkıların öyküleri, klasik müzik eğitimi alan soprano kızı Ayşe Sicimoğlu'ndan gururla bahsedişi, müziğin ve tabi ki ritmin evrenselliği içinde ne olduğunu anlamadan Latin ezgilerinden Ankara havasına geçişimiz :), çıplak ayaklı diva Cesaria Evora'nın da ruhuna selam gönderişi, İstanbul hikayeleri, Adana'ya, Fransa'ya, Osmanlı'ya uzandığı ara sohbetleriyle tadı damağımızda kalan bir gece yaşattı bize bu eksantrik keyif adamı.

İnsanın babası, sevgilisi, eşi, dostu, komşusu olmasını isteyebileceği bir tip bence Ayhan Sicimoğlu. Karşısındaki kişiyi ruhen, zihnen ve manen zenginleştiren tiplerden. Yaşam enerjisi, mutluluk, yaşam sevinci ve ilgisi aşılayanlardan. Bence bünyeye çok faydalı. O yüzden henüz yapmadıysanız programlarını takibe alın ve bir dahaki canlı performansını kesinlikle kaçırmayın derim. Bilgi: Ocak ayı içinde Ghetto'da program yapacaklarmış. Hatta bakarsınız bir canlı performans gecesinde karşılaşırız sizlerle, çünkü bu keyif burada kalmasın istiyoruz biz de.


Bir de kişisel not: Yılbaşı yaklaşırken herkes 2012 ile ilgili dilek listeleri (pardon, wishlist!) oluşturuyor ya hani... Ben de o listeye "More Travel'ın Ayhan Sicimoğlu ile Küba Turu'na katılmak" maddesini en baba madde olarak ekliyorum. Evren, nasıl olacak falan diye düşünmeden isteyin, demiyor mu bize? İstedim gitti işte. Dur, olumlama cümlemi de yazayım hemen:
"2012'de İso'cumun en çok görmek istediği yerlerden biri olan Küba'yı İso'cumla birlikte bu harika adamın peşine takılarak gezmeyi seçiyoruz!"
İyi ki varsın Ayhan Sicimoğlu! Enerjinin, ilgi ve merakının, yaşamdan aldığın ve bizlere verdiğin keyfin her geçen gün katlanarak artması dileğiyle...

12 yorum:

Adsız dedi ki...

çok güzel duygularıma tercüman olmuşsun bence o süper bir stand up sanatçısı aynı zamanda.
ben de Ayhan abi beni kübaya götür dedim hep konserde:)

nil

Imge dedi ki...

Nil,

Yoksa aynı konserde miydik? :)

oZGe dedi ki...

Biz de ailecek hastasıyız bu olağanüstü şahsiyetin :) Her pazar sabahı gezi programını izleyerek kahvaltımızı ediyoruz. Uzun zamandır Ghetto'daki programını takip ediyorum bir türlü kısmet olmadı gitmek, senin bu yazından sonra yapılacaklar listemin en başına kaydediyorum. Harika anlatmışsın Ayhan Sicimoğlu'nu bu arada, daha iyi tarif edilemezdi.

Imge dedi ki...

Özge,

Kesin kaçırmayın derim. Bir daha Borusan'da olursa onu hiç kaçırmayın.. Neden bilmem, ben bayılıyorum oraya.. Hatta orada olursa biz de bir kez daha gideriz, senle de tanışmış oluruz, süper olur..:) Sevgiler..

oZGe dedi ki...

O zaman ben de Borusan'ı takip edeyim çok güzel olur gerçekten belki karşılaşırız :)

Adsız dedi ki...

Kenter Tiyatrosu'nda hangi oyuna bilet aldiniz ? Bir de, twitterdan sorulara neden cevap vermiyorsunuz ? Buradan yazmak zorunda kaliyoruz..

Imge dedi ki...

Sevgili Adsız.:)

Kent Oyuncuları'nın Ölümüne oyununa bilet aldık. Twitter'dan da sorulara cevap veriyorum. Block'lanacak bir şey yapmadıysan bana ulaşabilir, soru sorabilir ve cevap da alabilirsin.. Ama buraya da yorum yazmaya devam edin bence..:)

Sevgiler.

Benden Bizden dedi ki...

Ben de HASTASIYIM :) Beni alsın Küba'ya giderken :)

Imge dedi ki...

Benden Bizden,

Önce ben, önce ben!! :)

sarapci dedi ki...

TAC 70 olduğunu biliyorsun değil mi?

Imge dedi ki...

TAC'li olduğunu biliyorum tabi ki.. Ama TAC'68 sanıyordum.. Düşündüğümden iki yaş daha genç olduğunu öğrendiğime sevindim.:) Gerçi Ayhan Abi için iki yaşın lafı olmaz, onun yaşlanması mümkün olmayan tiplerden olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler..

sarapci dedi ki...

Kaldığı için ben de tam emin değilim aslında. 69'dan 70'e kaldı galiba.