Sarnath

Şimdi yanda planını gördüğünüz yere gidiyoruz. Burası bir kazı alanı ve M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Varanasi'ye 13. km mesafede bulunan Sarnath, Budizm'in de Mekke'si  sayılıyor. Buda'nın aydınlanma yaşadıktan sonra ilk dersini verdiği yer olan Sarnath, Budist rahipler için hac merkezi sayılıyor. Budist kral Ashoka burada bir çok stup ve tapınak yaptırmış; manastırlarda ise Budist öğreti verilmeye başlanmış. İçeriye çanta ve fotoğraf makinesi alınmayan müzesini geziyoruz önce. Buradaki en önemli eser M.Ö.272-232 yılları arasında Ashoka Krallığı'ndan kalmış olan ünlü Ashoka Sütunu. Üstünde sırt sırta vermiş dört aslan bulunuyor. Üzerinde yükseldiği platformu da kazı alanını gezerken görüyoruz. Bu sütunun tepesindeki aslanlı figür modern Hindistan'ın sembolü olmuş ve Hint kağıt paralarının üzerinde de yerini almıştır. Bunun dışında çeşitli dönemlerden kalma Buda heykelleri ve Buda'nın yaşam evrelerini anlatan kazılar da görülecek diğer önemli eserler arasında.

Aşağıdaki kolajda önünde durduğum yapı Dhamekh Stup. Burası Buda'nın M.Ö 528 yılında ilk dersini verdiği yer. MS. 5. yüzyılda inşa edilen Stup adı verilen bu yapı ise Budizm'in ileri gelenlerinin yakılmış olduğu yer. Şu an içi kullanımda değilmiş ama hacı olmaya gelen Budist rahipler bu yapının etrafında dönüyorlar. Çoğunluğu Uzakdoğu'dan gelen Budistler bu Stup'un üzerine oradaki tapınaklarından getirdikleri altın tozundan sürüyorlar.  Duvardaki altın yaldızların nedeni bu. 


Kazı alanını gezerken de asıl tapınak, avlu, daha küçük mabetler ve manastırların yerlerini görüyoruz. Yine de buradaki en görülesi yer Stup ve çevresinde toplanan turuncu giysili rahipler bana göre. Akşam otele dönüyoruz. Ertesi gün Delhi'ye doğru yola çıkacağız. Tur şirketimiz Gazella sayesinde bize haber verilmeden 15:50'den 17:15'e alınan uçak saatimizin üzerine bir de rötarlar eklenince gece 11:00'de Delhi'deki otelimizde olabiliyoruz! Yani bu günün ertesi günü boş boş otelde ve uyduruk Varanasi havaalanında bekleyerek geçiyor! Planlama dediğin tam da böyle olur işte!! Sinirlenmeyeyim diyorum ama aklıma geldikçe yine tepem atıyor! Saygısızlar!

Durun, ben bir kahve falan içip kendime geleyim biraz.. Hatta araya bir tiyatro, bir de sinema yazısı alayım..Sonra Delhi'ye gideriz..

2 yorum:

Oglak Kizlari dedi ki...

Bekleme yapmayııın :-)

Delirten anne Çiğdem

Imge dedi ki...

Çğdem,

Bu hafta bitecek bu gezi yazıları, söz! :))