Feromon Etkisi

Galeri İlayda, 3 – 31 Mayıs tarihleri arasında Barış Cihanoğlu’nun “Feromon Etkisi” isimli 12. kişisel resim sergisine ev sahipliği yapacak. 

Genç kuşak çağdaş ressamlar arasında, özgün figürlü resimleriyle farklı bir yere sahip olan, açtığı her sergisinde farklı konseptler yaratan ve bunları kendine özgü resim dili ve sıradışı bakış açısı ile üreten Barış Cihanoğlu’nun ‘’Feromon Etkisi‘’ isimli merak uyandıran son kişisel sergisinde, bizlere sunduğu ilginç dünyaya tanık olacağız, bu farklı konuya, gizemli etkiye biraz daha yakınlaşacağız. Cihanoğlu bu sergisinde, aşkın moleküllerini yani "feromon" ları kendine konsept olarak belirlemiş ve işlerini bu "gizemli" konsept çerçevesinde üretmiş. Eserlerinde, “feromon” ların gözle görünmeyen, sadece duyumsanan etkisini ele alarak onları adeta ‘’görünür’’ hale getirmiş. Cihanoğlu'nun hazırladığı son eserlerinde göze çarpan en önemli ortak nokta ise hepimizin mevcut iç güdülerimizden izler barındırıyor olmaları. Örneğin ‘’Dürtü” isimli büyük boyutlu resimde izleyenin içini gıcıklayan ifadesi ile bir kadını kapı aralığından bakarken, muhtemelen başka birini "röntgen"lerken görüyoruz ve bu eser aynı zamanda ona bakan izleyicileri de diğer bir "röntgenci" olarak bu suça ortak ediyor. 


Diğer bir resim “Saklanan Güzellik"te ise çepeçevre kuşatılan çıplak bedeniyle küçük bir kızın, toplumsal tabuları temsil eden ve erkek motifini sembolize eden figürlere karşı , anaç bir sakınma iç güdüsüne sahip ve yaşadığı deneyimlerle görece daha “tecrübeli’’ , diğer kadın bireyler tarafından saklanmaya çalışıldığına tanık oluyoruz. 

Eserlerde genel olarak kadına ayrılan büyük bir alanı ve bu alanının erkek müdahalesi ile daraltılmasını da izliyoruz. Kadını yücelten bir bakış açısını ve onun kendine özel naif yapısını, ustaca kurgulanmış bir çok farklı eserde sezinliyoruz. Sanatçı kendine konu seçtiği alanlarda sanatsal problematigi gereği arayışlarını sürdürürken, bizleri de bu arayış serüvenine tanık olmaya çağırıyor. Barış Cihanoğlu’nun “Feromon Etkisi” adlı son dönem eserlerini içeren sergisi 31 Mayıs 2012’ye kadar kadar Galeri İlayda’da izlenebilir.


Ayrıntılı Bilgi için;

İlgili: Şenay Şen
Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye
Tel :0.212.227 92 92
Web: www.galleryilayda.com
e-mail: ilayda@galleryilayda.com

Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10:00 ile 19 :00 arasında açıktır. Altında ve karşısında otopark mevcuttur.

1 yorum:

Anonim dedi ki...

Yazılarınızı gityat.com ' da paylabilir, kendi kanalınızı oluşturabilirsiniz. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.