Hamburg Şehir Turu

Hamburg Almanya'nın en büyük ikinci şehri ve Avrupa'nın en büyük ikinci liman kenti olsa da bakmayın siz onun havalı tanımlarına, aslında gezmek için küçük bir şehir. Hava güzel olduğu sürece ve şehir merkezinde kalıyorsanız her yere yürüyerek gidebilirsiniz. En uzun mesafe yarım saat yürüyüş mesafesidir sanırım. Yani iki gün içinde bir Hamburger olup çıkabilirsiniz. :)

Görülmesi gereken en önemli yerlerin başında Rathaus, yani belediye binası geliyor. 1886-97 yılları arasında yapılmış olan bina halen orijinal amacı için kullanılmakta. İçinde pek çok devlet görevlisinin çalışma ofisi, senato ve Hamburg parlamentosunun toplantı odaları bulunan binanın dışı da çok etkileyici. Harika korunmuş bu neo-Rönesans mimarisinin Buckingham Sarayı'ndan daha fazla odası olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıda binayı ve giriş salonunu görüyorsunuz. Ayrıca önündeki Noel pazarı da şehrin en güzeliydi sanırım.


Gelelim şehrin ikinci simge binasına: St. Michaelis Kilisesi. Şehrin birçok yerinden saatini görebileceğiniz kiliseye Hamburglular kısaca "Michel" diyorlarmış.1648-61 yılları arasında yapılan kilisenin içinde 3,000 insanın oturabileceği bir alan var. Önünde Martin Luther heykeli bulunan kilisenin yakınlarında da harika bir restoran var ama onu yeme-içme yazısına saklıyorum. 


Hamburg bir liman şehri olduğu gibi içinde göller de bulunuyor. Dünyanın üçüncü büyük limanı olan limanı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gösterilse de aslında bana göre çok da özellikli değil. Daha doğrusu estetik anlamda özellikli bir bölge değil liman bölgesi. Ticari değeri olan bir yer. İçinden kanallar da geçtiği için Amsterdam ya da Venedik'i andırdığı söylese de bence şehri her koldan sarmış olan bu su yolları diğer şehirlerde olduğu gibi buraya romantik bir hava katamamış. Hamburg, soğuk ve mesafeli bir Kuzeyli olmaya ısrarla devam etmiş. 


Karlı yolun sonunda gördüğünüz Fischmarkt (Balık Pazarı) ile ilgili de ne hayallerim vardı ama yıkıldı sevgili okur. İso'ya sen gelmeden önce şehri keşfederken öğlen orada oturup güzel deniz ürünlü sandviçlerden yer bira içerim falan diyordum ki meğer orası Pazar sabah 5 ile 9 arası taptaze balıkların ve meyve&sebzelerin getirildiği bildiğiniz pazarmış. Onun dışında ortamda tık yok anlayacağınız. Neyse artık, yine kaldık Beyoğlu Mercan'ın midye tavasına, dolmasına, n'apalım.. :) 

Limanın hemen yakınlarında Reeperbahn adında bir cadde bulunuyor. Burası Hamburg'un Red Light District'i olarak anılıyor. Elbette yer olarak limanın yakınlarının seçilmesi de son derece normal değil mi? Burada bir sürü striptiz kulübü, erotik müze, vs bulunuyormuş ama az zamanda öncelikli yerlerimizden biri olmadığı için keşfetme fırsatımız olmadı. Ayrıca Ata'nın hatırlatmasıyla hemen bir bilgi notu daha ekliyorum: burası Beatles efsanesinin doğduğu yer. Beatles, uluslararası bir üne kavuşmadan önce 1960larda buradaki barlarda çalıyormuş.

Bir de yine liman bölgesinde Tarihi Antrepo Bölgesi olarak anılan yerler bulunuyor. Buranın bir ucu liman tarafına doğru devam ederken diğer ucu da Avrupa'nın en önemli kentsel dönüşüm projelerinden olan Hafencity'ye uzanıyor. Hafencity nehir kenarına sıralanmış yepyeni apartmanları, restoranları, mağazalarıyla birlikte 155 hektarlık bir alana yayılmış bir proje. Tamamlanması 2025'i bulacakmış ama şimdiden pek çok mimari güzelliğe rastlamak mümkün. Tarihi Antrepo Bölgesi'nde ise Arnavut kaldırımlı dar sokaklar, kanallar  ve köprülerin etrafında sıralanmış 100 yıllık antrepoları görmeniz mümkün.  

  
İlginizi çekerse buralarda turistik atraksiyon olarak Hamburg Dungeon ve bizim Miniatürk'e benzer Miniatur Wunderland bulunuyor. Bizim aklımız şehrin en cıvıltılı yerleri olan Noel pazarlarında ve sıcak şaraplarda kaldığı için bunlar pek ilgimizi çekmedi. Ama özellikle Miniatur Wonderland'in çok başarılı olduğunu birçok yerde okudum, haberiniz olsun. 


Şimdi bir müze gezelim, sonra da alışveriş ve yeme-içme yazısıyla birlikte Hamburg dosyasını kapatalım diyorum. Bir dolu müze arasından hangisini seçsem acaba? 


2 yorum:

İki Kum Tanesi dedi ki...

Sevgiler, iyi yıllar İmgecim :)

Imge dedi ki...

Sana da Füsuncum.. Harika bir 2013 olsun hepimiz için.. Sevgiler.:)