Hamburger Kunsthalle

Hamburg'da gezebileceğiniz bir sürü müze var. Şehir haritalarında ya da Tripadvisor'da hepsinin listesini bulabilirsiniz. Elbette kısa süreliğine orada olduğumuz için aralarından seçim yapmamız gerekiyordu. Hatta İso'cum "benim olmadığım gün müze gezersen sevinirim, zira ben sadece yeme-içme-alışveriş hafta sonu istiyorum" diye apaçık bir mesaj verdi bana. Ben de görmek istediğim bir müze var mı diye bakındım listelere. 

Denizcilik Müzesi'ni eledim. 13 senedir Beşiktaş'takini bile gezmediğim düşünülürse konuya olan ilgimin seviyesi anlaşılır sanırım. Hamburg Tarih Müzesi ve Emigration Museum (1850-1939 yılları arasında 5 milyonun üzerinde insanın Hamburg'a göç etmesi üzerine bu göç öykülerini anlatan Göç Müzesi) da ilgi alanıma girmedi. Kahve Müzesi, Erotik Müze, Araba Müzesi, vs gibi daha özel müzeler de daha uzun süreler için gidildiğinde görülebilir gibi geldi. Tam programa müze gezisi eklemesem mi ki diye düşünürken bir de baktım Hamburger Kunsthalle bana göz kırpıyor. :) Yeri de tam Hauptbahnhof'un yanında, yani otele de çok yakın. O zaman Cuma akşamı İso'cumla buluşmadan önce burayı da bitirebilirim. 


Müzenin dört bölümü var: Rembrandt, Rıbens gibi isimlerin eserlerinin sergilendiği Eski Ustalar bölümü, 19. yy eserlerinin olduğu bölüm, Edvard Munch, Picasso, Beckmann gibi isimlerin yer aldığı Modern Sanat bölümü ve 1960'dan günümüze kadar uzanan çeşitli sanatçıların eserlerinin toplandığı Çağdaş Sanat bölümü. Haritayla gezmekte yarar var, yoksa yaklaşık 150 salonun içinde kendinizi kaybedebilirsiniz! Giriş 12 EURO. Benim bulunduğum dönemde Alman peyzaj ressamı Johann Christian Reinhart'ın Roma'dayken yaptığı çalışmaların sergilendiği geçici bir sergi de bulunuyordu ve resimler enfesti. Ne yazık ki İngilizce hiçbir açıklama, işaret ya da müze dükkanında İngilizce kitap bile olmayan bu harika müzeden birkaç tabloyu aşağıda görebilirsiniz. 

 Renoir

Cezanne

Monet

Munch

Liebermann

Daha onlarcası, yüzlercesi.. Adını hatırladığım, hatırlamadığım...Bir sürü farklı ekolden bir sürü farklı isim, farklı tarz. Sanatseverlere kesinlikle tavsiye ediyorum bu müzeyi. 


Artık çıkış zamanı. Çünkü İso'cumun gelmesine çok az kaldı. Onu tren istasyonunun yakınlarında karşılayıp odamıza atayım diyorum.:)


Yılın ilk yazısı da sanat dolu oldu. Hepimiz için sağlıklı, mutlu ve keyifli deneyimler ve sürprizlerle dolu harika bir yıl olsun 2013. Ben 2012'den çok memnun kalmıştım. 2013'ün onu aşmasını, daha büyük güzellikler getirmesini diliyorum.  

4 yorum:

Mahmutun güncesi dedi ki...

Sanat,hayatın içinde her zaman olmalı.Sanatla geçen güzel bir yıl dileklerimle mutlu kalın.

Imge dedi ki...

Mahmutun Güncesi,

Çok teşekkürler.. 2013'ün sizin için de harika bir yıl olmasını diliyorum. Sevgiler..

İki Kum Tanesi dedi ki...

Ne güzel resimler görmüşsün. Kolajdaki bulutlu dağa bayıldım. Aynı benim dağıma benziyor. Ve ilham aldım, bende kendi dağımın resmini yapsam ya :)

Imge dedi ki...

Füsun,

O bulutlu resme ben de hayran kaldım. Bence de sen de kendi dağını yapmalısın. Harika bir iş çıkaracağına eminim..

Sevgiler