...Göz Zevki...

Dergileri karıştırmaya devam...

Fransız tasarımcı Herve Van der Straeten'in sınırlı sayıda ürettiği eserlerden bazılarına bir göz atalım. Mücevherden mobilya tasarımcılığına geçen Van der Straeten'in tasarımları bir süredir Ralph Pucci'nin New York'taki galerisinde de sergileniyormuş. Ahşap ve paslanmaz çelik gibi sıcak ve soğuk malzemelerle kontrast oluşturmaktan hoşlandığını söyleyen tasarımcı, 'Her birinin etkisinin diğerinin sayesinde vurgulandığını,' düşünüyormuş. Konsolları ve aynaları adeta olay olan Van der Straeten'in aşağıdaki kolajda sağ üst köşede gördüğünüz çelik ve kırmızı lakeden yapılmış konsolunun fiyatı 125,000$cıkmış. Gerçi ben o parayı topladığım anda Kaş'tan minik bir daire alıp bu konsola da uzaktan bakmayı tercih edebilirdim, ama alana mani olmam, söyleyeyim. :)


Brad Pitt'in tasarımcı tarafını biliyor muydunuz? Meğer yıllardır kendi kendine taslaklar çizermiş ve evine mobilya siparişi verdiği Pollaro Custom Furniture şirketinin sahibi Frank Pollaro'nun siparişi bizzat kendisinin götürmesi üzerine bu taslakları hayata geçirme fikri ortaya çıkmış. Pitt'in tasarım konusunda kendisiyle aynı tutkuyu paylaştığını fark eden Pollaro, tamamen el yapımı ve nadir materyallerle üretilen Brad Pitt'e özel seride modern beyaz koltuklar, mermer küvetler ve ahşap masalar, sehpalara yer vermiş. Özel imzalı ve sınırlı sayıda üretimler olduklarını da söylemeye gerek yok sanırım.Sırada müzik dinleme keyfinizi artırabilecek iki tasarım var. Sağdaki beyaz deri ve pembe altın metalden yapılmış kulaklığın ses performansı harikaymış. Bence görüntü performansı da süper, ne dersiniz? Diğeri ise evde müzik dinlemek için İtalyan ceviz ağacı ve seramik kullanılarak korna şeklinde tasarlanmış bir amplifikatör. Bayıldım. Bunları buradan bulabiliyorsunuz.   


Van Cleef & Arpels'ın 1940'lardan beri tasarladığı balerin figürlü mücevher ve saatlerinin 2013 yorumlarını aşağıda görebilirsiniz. Harika değil mi? Üst sıranın ortasındaki saatler 185,000$cıkmış. Ben yine bu fiyata Kaş'ta yazlık almayı tercih edeceğim galiba.:) Ama buna normal bir mücevher olarak değil de ince işçilik, büyük ustalık ve sanat eseri olarak bakmak gerek bence. Taş işçiliği,minyatür heykelcilik, gravür ve mineleme teknikleri bir arada kullanılarak yaratılan çok zarif ve şık tasarımlar. Masalsı... 


Bu seferlik de seçtiklerim bu kadar. Artık yavaş yavaş çevirimi toparlamaya başlıyorum. Ve kendimi bir süre gezip gördüğüm yerleri anlatmaya verebilirim. Bayramda yaptığımız Balkanlar turumuzla ilgili yazıların başlamasına çok az kaldı. İlgilenenlerin gözü burada olsun derim.

Hiç yorum yok: