Tasarım Aydınlatma Ürünleri

Son dönem dergi karıştırmacaları sonucunda gözüme çarpan ve pek beğendiğim tasarımlarla karşınızdayım bir kez daha.

Tom Dixon tasarımı paslanmaz çelik avizeler sizce nasıl? Bence tek tek olduğu kadar geniş bir girişe ya da bir merdiven tavanına gümüş-bakır-altın tonlarından karışık ve çoklu kullanım için harika olabilirler (aşağıdaki gibi). Tasarımcının Etch Shade serisine dahil ettiği bu aydınlatma ürünleri 0,4 milimetrelik aşınmış metal levhaların üzerine dijital makinelerle desenler işlenmesi sonucunda ortaya çıkmış. İçeriden ışıklandırılınca da bulunduğu ortama hoş bir aydınlık yaydıkları kesin.  


Sırada Moooi var. "Güzel" anlamına gelen bu Dutch kelimesindeki 3. "o" güzellik ve eşsizlik anlamındaki ekstra değeri temsilen orada duruyormuş. Firmanın doğadan ilham alan aşağıdaki aydınlatma ürünleri dışında dolap, koltuk, aksesuar, vs gibi çok çeşitli tasarımları da var. Daha fazlası için web sayfalarına bakabilirsiniz. 


Sırada Etiler'den bir adres var: BMS. Burada da pek çok farklı ofis ve ev ürünü bulabilirsiniz, ama konumuz aydınlatma olduğu için oraya odaklanıyoruz. Ve ben aşağıdaki ithal tasarımları seçtim sizler için. Şemsiye şeklindeki avizenin tasarımcısı Philippe Starck adı ise MarieCoquine. Aşağıdan görünümünü daha çok sevdiğimi de itiraf etmeliyim. Evimde olsa tam altına bir koltuğa uzanıp seyredebilirdim kendisini, o derece.:) Aşağıdaki ürünlerden soldakinin adı Candy Light ve Jaime Hayon imzalı bir tasarım. Seramik ve kristalden yapılmış, kaldırabileceğim modernlikte bir ürün. Sağdaki ise hem iç hem dış mekâna uygun, mum ışıklı Jallum lamba. Kablosuz ve taşınabilir olması da ayrıca güzel bence. Şarj edilebilir pil ve açma kapama düğmesiyle son derece pratik. Sevdim.    


Ve son olarak sırada Hilden & Diaz var. Alman doğa bilimci Ernst Haeckel'in çizgilerinden ilham alınarak üretilmiş bu avize, sanki ormandan kopup evinize gelmiş gibi görünmüyor mu? Ve içindeki lamba yandığında duvarlarınıza yansıyacak görüntüyü hayal edebiliyor musunuz? Gerçekten çok etkileyici, çok sevdim! 


Çeşitli dergilerde karşıma çıkan bu ışıl ışıl tasarımları umarım sizler de beğenmişsinizdir. Ama dergilerden sadece bunlar çıkmıyor elbette. Başka tasarım ve sanat ürünleriyle yine karşınızda olacağım. Yani yine görüşeceğiz, bekleyin beni.

Bu arada umarım bayram tatiliniz harika geçmiştir. Hepinize iyi haftalar ve sendromsuz dönüşler diliyorum.:) 


Hiç yorum yok: