Ürkütücü Tatlı Şeyler

Galeri İlayda 15 Kasım – 15 Aralık   tarihleri  arasında Işıl Ulaş'ın "Ürkütücü Tatlı Şeyler" isimli 2. solo resim sergisine ev sahipliği yapacak.

Işıl Ulaş korku filmleri ve resimleri arasında  tuhaf bir bağlantı kurmuştur. Sanatçının kompozisyonlarındaki esrarengizlik, huzursuz edici bir sevimlilikle büyüleyici bir tekinsizliğe dönüşmüştür.  Sanatçının resimlerinde sevimli ama şeytani karakterlerle karşılaşırız, kocaman gözleriyle bize bakarlar. Ürküten bakışları çocuk masumiyetiyle gizlenmiştir. Korku, endişe, yalnızlık ve hüzün  gibi duyguları figürlerin yüzlerinde hissederiz. Ürkütücü kızlar,  keskin aletler, kan ve oyuncak bebeklerle korkuyu anlatır bize. Her çalışmasında farklı karakterler kullanır ve hepsinin farklı hikayeleri vardır. Kimi zaman sevimli kimi zaman ürkütücü görünürler.  


Çalışmalarında  kullandığı konu başlıkları ise  güzellik, çirkinlik, düş, gerçek, doğum, ölüm, iyilik ve kötülük gibi kavramlardan oluşur. Sıradışılığa varan mekanlar kullanır, dar penceresiz oda, ıssız bir orman ya da bir hastahane odası gibi... Neden böyle bir konuyu seçtiğine gelince birçok nedeni vardır aslında ama en önemlisi insanların  ilgisini çekmek ve merak uyandırmaktır. 

Figürlerin  ellerinde makas, bıçak gibi kesici aletler tutuşturur. Bunları  kullanmasının nedeni, kimi zaman  araç olarak kullanılan nesnelerin insanlar tarafından amacından  çıkarılarak nasıl kötüye dönüştürüldüğü hatta insanlara zarar bile  vermesidir. 

Görülmemiş başka bir şey ise sergi salonunda kullanacağı ses olacaktır,  bununla birlikte bizi resimlerinin içine çekmeyi amaçlamıştır.


Işıl Ulaş’ın “Ürkütücü Tatlı Şeyler” isimli solo sergisini 15 Aralık’a kadar Galeri İlayda’da izleyebilirsiniz.

Galeri İlayda 

Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye Tel: 0.212.227 92 92

* Galeri Pazar günleri hariç, her gün 10:00 ile 19 :00 arasında açıktır. Altında ve karşısında otopark mevcuttur.

Hiç yorum yok: