Aynadan İçeri

Cumartesi gününün Pera Müzesi'nden sonraki ikinci durağı Arter oldu. Türkiye'de çağdaş sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur'un yaklaşık 10 gün önce başlayan sergisini gezmek aklımdaydı. Serginin adı Aynadan İçeri. Lewis Carroll'ın "Through the Looking Glass" (Aynadan İçeri) başlıklı kitabından ödünç alınmış bir isim. Gezmeye en üst kattan başlayarak aşağı iniyoruz. Üç katlı sergi alanının üçüncü katında asansörden çıkar çıkmaz bizi masmavi bir salon karşılıyor: Çiçekli Kontrpuan (sol üst köşede İso'cum içinde gezerken ;)).


Yukarıdaki kolajın sağ alt köşesindeki etaminlere işlenip duvara yansıtılan değişik pozisyonlardaki kedinin olduğu çalışmanın adı Tekir'e Ağıt. Sanatçının birkaç yıl önce kaybettiği kedisinin fotoğraflarından esinlenerek, ışık ve gölgeler sayesinde de şiirsel bir varlık kazandırdığı bu çalışmasını seveceksiniz. Aşağıda sağ altta yer alan yerleştirme ise Eski Eşyaların Düşü. Aynı havayı yansıtan "Gardırop"ta da sanatçının kendine ve kardeşlerine ait çocukluk giysileri, oyuncakları, aksesuarları bulunuyor. Alttaki kolajın üst sırasının ortasında giderek azan ahşap çubukların adı Fısıltı.  


Birbirinden ilginç pek çok eser, yerleştirme ve video bulunan serginin belki de en ilginç çalışması Resimde Üçüncü Boyut/İçeri Gel'di. Mavi ipleri aralayıp içeri girdiğinizde yerde duran rahat mindere uzanıp başınızı kaldırınca yıldızlı bir gökyüzüyle karşılaşacaksınız. Denemeden olmaz.;)


Giriş katında, hatta girer girmez ilk karşınıza çıkan Aynalı Labirent de denenmeden olmayacak çalışmalardandı. Onu da İso'cumla birlikte denedik. ;)


Ve sanat acıktırıyor dostlar! Sırada yemek var. Uzun zamandır aklımda olan ama denemeye bir türlü fırsat bulamadığımız Safi Meyhane'ye gidiyoruz akşam 18:30 gibi. Rezervasyonumuz yok, ama en yakın rezervasyon saat 20.00 civarı geleceği için çok fazla yayılmadan, masa başında yıllanmadan, mekanın ruhuna uygun bir şekilde ikişer duble rakımızla birlikte birkaç meze seçip sağlığımıza ve keyfimize kadeh tokuşturuyoruz. Mezeler lezzetli, sunum ve servis özenli, çalışanları pek düzgün, keyifli bir mekan Safi Meyhane. Tavsiye ederim.   


Ha bu arada yemeğe, içmeye dalıp unutmayayım: Füsun Onur'un Arter'deki sergisini gezmek için 17 Ağustos'a kadar zamanınız var. Yani aceleye gerek yok, ama daha çok zaman var nasılsa diye düşünerek de gümbürtüye gitmemesine dikkat edin, benden söylemesi.:)

3 yorum:

Zeugma dedi ki...

Gördüğüm en sıra dışı sergiydi diyebilirim.
Üç katı da dikkatle gezdim, özellikle kedili çalışmaya, üçüncü bouttaki gökyüzü olayına bayıldım.

Aynalı labirent en güzeliydi sanırım :))) Harika görünüyorsunuz.
Keyfiniz bol olsun İmgecim.
Çok teşekkürler, sevgiler ,-)

Imge dedi ki...

Bloga çağırdığıma değdi demek Zeugmacım.;) Beğendiğine çok sevindim.. Sevgilerimle..,

Zeugma dedi ki...

Sen çağırmadan gelmiştim ki zaten :)
Ama yine de davetini görünce mutlu oldum. Çok teşekkür ederim.

Sevgilerimle...