Sergi Haberi: Heroine / Kadın Kahraman

Lokomotif Kültür ve Sanat Derneği’nin düzenlediği “Heroine/Kadın Kahraman” adlı karma sergi, St. Joseph Lisesi Sergi Salonu’nda 8 – 30 Ekim arasında açılıyor.

Sergide bu yıl 14 sanatçının resim, fotoğraf ve heykelleri yer alıyor: Burçin Erdi, Emine Akbucak, Esra Kizir Gökçen, Evren Gül, Ferda Bigat, Hakan Bayer, Kerem Ağralıgil, Lütfiye Kösten, Mert Özgen, Münevver Cillov, Saghar Daeiri, Serhat Koçak, Serpil Aslan, Seydi Murat Koç. 

 Emine Akbucak

Sergi teması hakkında sanatçıların ortak açıklaması şöyle: 

"Heroin" Amerikan mitlerinde "Kadın Kahraman" anlamına gelmektedir. Kadınlar üzerine bir sergi yapmaya karar verildiğinde bu serginin "kadın mağduriyetleri" üzerinden gelişmemesi için çaba sarf edildi. Bu yüzden konunun, ülkemizde şu günlerde "kadın" denilince yaşanan ve ilk akla gelen sorunlarla bir ilişki taşımaması için hassasiyet gösterildi. Bu noktada samimiyetin önemi de ayrıca vurgulandı. Son derece insani ve deneyimlenmemiş konularda ajitasyon gösterilmemesi de gündemde oldu. İşte bu tavır, katılımcıları "Heroin" temasına götürdü. Konunun mitolojik ve tarihsel bir içeriğinin olması, hem güncel sosyolojik algısını genişleterek temayı daha da özgürleştirecek hem de kadının gücünü arayabilecekti...." 

Mert Özgen

Sergi ziyaret saatleri haftasonu hariç her gün saat 09.00-17.00 
Adres: St. Joseph Lisesi Dr. Esat Işık Cad. No. 66/11 Kadıköy - İstanbul 

İyi hafta sonları!

Hiç yorum yok: