Youtube'a Erişimin Yasaklanması!!

Başparmaklarımla işaret parmaklarımı birleştirip ellerimi rahat bir biçimde iki yanıma koydum, çayımı, simidimi, peynirimi falan alıp, günlerdir yaşadığım ufak tefek aksiliklere rağmen yüzümde bir gülümseme ile her şeye olumlu bakmaya çalışacağıma karar verip bilgisayarımın başına oturdum. Ve da da da daaaannn!! Gazete haberlerinin hepsinde Türk Telekom'un Youtube'a erişimini engellediği haberi var! Sebep: o malum Yunanlı bir adamın Türkiye ve Atatürk'e hakaret ettiği ve aşağıladığı videosunu yayınlatması. (Evet, ben de sinir olmuştum bununla ilgili mail aldığımda, ama siteye girip negatif yorum yazmak istediğimde yayının kaldırıldığını öğrendim, iyi o zaman dedim ve bitti)

Öncelikle biz bu Yunanlı ne idüğü belirsiz bir adamın yayınlattığı bir videoyu neden Türk halkı olarak bu kadar ciddiye alıyoruz..Eğer "ciddiye alırız tabi kardeşim, adam Türklüğe hakaret etmiş" diyorsak, o zaman neden önce kendi içimizdeki ve giderek her an her yerde karşımıza çıkacak kadar yaygınlaşan (!!) bu tür kendini bilmezleri ayıklamaya çalışmıyoruz?

İkincisi, pire için yorgan yakmak bu olsa gerek herhalde.. Kendini bilmez bir acize kızıp da (ya da önemseyip de) tüm siteyi yasaklama gibi sansürcü bir zihniyet de neyin nesi? O zaman devekuşu olmuyor muyuz bizler? Bu mantık "Türklüğü kimse aşağılayamaz, aşağılayının cezasını işte böyle susturarak veririz" anlamına gelmiyor ki.. Adamlar istedikleri aşağılamaları dünya çapında yapmaya devam edecekler, ama biz görmeyeceğiz.. Onun yerine biz de görsek ve Türkler olarak tepkimizi dile getirsek daha mantıklı olmaz mı? Türk Telekom'un böyle bir karar almasını da şiddetle kınıyorum.. Ahlak zabıtalığı görevine soyunup bir Internet sitesinin tamamını kullanıcılarının kullanımına kapatmak da neyin nesi?

Üçüncüsü, son dönemlerde Alinur Velidedeoğlu'nun birçok programda kendisinin anlattığı ve birçok köşe yazarının da yazılarıyla ona destek verdiği bir kampanyayı da Türk halkı olarak Youtube aracılığıyla destekliyorduk. Alinur Velidedeoğlu, Midnight Express filminin gerçek kahramanı Billy Hayes ile yaptığı röportajı Youtube'da yayınlamıştı. Yıllardır hiçbir yabancı kanalda yayınlatmayı başaramadığı (!) ve Türk medyasından da bu konuda kayda değer bir destek alamadığı Türklüğü aşağılayan film Midnight Express'e karşı başlatılan kampanyadan bahsediyorum! Hani Türk halkı olarak bu linki daha fazla tıklayıp, bu röportajı ön sayfalara taşıyacaktık? Kafamızı buna yorsak daha mantıklı olmaz mıydı acaba?

Son olarak da Atatürk'ü ve Türklüğü aşağılamak için zavallı bir adamın çıkıp iki çift belden aşağı laf etmesi yetmez.. Daha sinsi ve planlı çalışmaların farkında olabilmek ve onlarla ilgili bilinçli bir şeyler yapabilmek önemlidir! Bu mahkeme kararı ve Türk Telekom uygulamasının kime ne yararı olmuştur? Kime ne ceza verilmiştir? Bu alınan karardan kim zarar görmüştür? Bunların düşünülmesi gerek.. (Bence o aciz Yunanlı şu haberi okumuşsa acayip mutlu olmuştur mesela..)

Ayrıca bu kafayla gidersek yakında Google'da kullanımımıza kapatılır, haberimiz olsun! Zira search yaparken bir sürü Türklüğü aşağılayan siteyle ve görüşle karşılaşabiliriz!
(78'li biri olarak Zeki Alasya ve Metin Akpınar'ın defalarca izlediğim "Yasaklar" adlı oyununda Minik Kelebek adlı çocuk şarkısının o dönemlerdeki TV sansürü yüzünden nihavent makamında neredeyse bir cenaze marşına dönüşü aklıma geldi!! Bu örnek bile çok daha sevimliydi galiba! Ya da George Orwell'in 1984'ünü mü yaşıyoruz! Offff!)

2 yorum:

Deli Idris dedi ki...

Hay agzina saglik bacim...
Ben de bunlarin aynisini resmi birimlere yazmistim. En sonunda Telekomdan yanit geldi. "ıdris abi, büyügümüzsün, bi hatadir ettik, affet, hemen düzeltiyoruz," dediler ve hakkatten de yaptilar bunu.
Hal böyleyken bu kin susmalar niyedir?
Gene de biraffo, harbi hatunmussun bacim...

imsa: deli idris (aalemin en dijital babasi)

baş parmak dedi ki...

bu you tube de türk turkish yazan yerlere, arama yapınca gördüm çok hakaretler var, turkish yazın bakın.. İngilizce cevap verende yok.. Daha çokta düzgün ve alim bir şekilde cevap verirseniz kimin ne olduğunu diğerleride anlayacaktır. Çok bilgili insan youtube üye değil işine yaramadığını düşünüyor, ancak onlarıda üye yapmaya çalışmak en iyisi. Birsürü ülkeden okuyanlar var bu yorumları, önem verelim!.. kolay gelsin..


YOUTUBE üyelik:
http://www.youtube.com/create_account

üye olup ağzının payını verin arkadaşlar şunlara...

en azından şöyle 30 kişiye ikna edici mesaj yollarsanız onlarda 30 kişiye yollasın, youtube ye üye olsunlar.. üye olmadan izlenmeyen çok videoda var zaten..