Hard Rock Cafe - New York

Times Square'de yer alan Hard Rock Cafe iki girişimci ve müziksever arkadaşın sık sık mekanlarına uğrayan Eric Clapton'ın gitarını aralarında geçen bir şakalaşma sonucunda alıp, işlettikleri kafenin duvarına asmalarıyla başlamış. Akıllarında böyle bir fikir yokmuş aslında, ancak bir hafta sonra The Who'nun gitaristi Pete Townshend de üzerinde "Benim gitarım da en az onunki kadar iyidir. Sevgiler, Pete," yazan bir notla kendi Gibson Les Paul marka gitarını gönderince Hard Rock Cafe fikri oluşmaya başlamış. Onu da duvara asan Isaac Tigrett ve Peter Morton adlı bu iki arkadaş şu an 42 ülkede 138'den fazla noktada hizmet veren bu zincirin kurucuları olmuşlar. İşte onları görüyorsunuz:

Hard Rock Cafe, Paramount Binası'nın altında yer alıyor. Girişinde tişört, anahtarlık, bardak gibi çeşitli Hard Rock ürünlerini alabileceğiniz mağazası bulunuyor. Bina ve giriş:

Hard Rock Cafe'nin girişindeki kuyruğu görüp ürkmenize gerek yok. Yemek için yarım saat ya da 45 dakika beklemeniz gerektiğini söylüyorlar, ama bara oturmak için beklemenize gerek yok. Ayrıca barda otururken de aynı yemekleri ısmarlayabiliyorsunuz. Biz de öyle yaptık.

Şu an dünya üzerindeki tüm Hard Rock Cafelerin duvarlarında ve içinde 70,000'in üzerinde gitar, piyano, davul, mikrofon, ayakkabı, pantolon, el yazısı ile yazılmış şarkı sözleri, vs gibi rock dünyasına ait pek çok şey bulunuyor. Yani bir nevi dünyanın en büyük Rock Müzesi olmuşlar. İşte Hard Rock Cafe New York'tan birkaç resim:

Beatles'ın giysileri

Jim Morrison'ın pantolonu:


John Lennon'un Ölümü ile ilgili Daily Mirror Özel Sayısı:


Bill Clinton'ın Saksafonu:


Bu da yemek bölümlerinden birinin görüntüsü. Bizim işimiz bitmiş, karnım tok, yüzüm gülüyor, ısınmışım da daha ne isterim? Ama şey, bir şey daha istiyorum aslında! Bir de şu mağazasına uğrasak da Hard Rock bira bardaklarından alsak diyorum. Ne dersin İso? :)

1 yorum:

recephilmi dedi ki...

O binanın hepsi Hard Rock Cafe'ye mi ait? Gerçekten iyi bir geliri var sanırım. Müze tabiri de çok doğru...