Metropolitan Sanat Müzesi

New York'a gidecek olan herkese bu şahane müzeyi gezmelerini tavsiye ediyorum. Tüm gününüzü alacak, ama buna kesinlikle değecek bir plan olacaktır. Müzede 1870'den bu yana toplanmış 2 milyondan fazla sanat eseri bulunuyor. Modern Sanat, Japon ve Çin sanatları bölümü, savaş aletleri gibi bölümler ilgimi çekmediği için gezmememe rağmen müzenin toplamını bitirmem 4-5 saatimi aldı.

İkinci kattan girişi görüyorsunuz. Tam karşımızdaki balkonda da kafelerden biri var.İki katlı müzenin giriş katında çok geniş bir Eski Mısır bölümü, yine aynı şekilde geniş bir Yunan ve Eski Roma bölümü, Modern Sanat bölümü, Ortaçağ Sanatı bölümü, Afrika ve Okyanusya kültürüne ait bir bölüm, Silahlar ve Savaş Aletleri bölümü ve çok geniş Avrupa Heykel ve Dekoratif Sanatlar bölümü vardı. (Bu kattaki favorilerim Eski Mısır ve Avrupa-Dekoratif Sanatlar (antika mobilyalar, vazolar, çay takımları, konsollar, süs eşyaları,cam eşyalar, vs) Bunlar dışında heykellerin bulunduğu avlular da görülmeye değerlerdi.

Eski Mısır bölümünde MÖ 5000 yılından MS 400'e kadar olan döneme ait 36,000 eser sergileniyor. Mumyalar, lahitler, tapınak kalıntıları, sfenksler, kraliyet mücevherleri, kullanılan gereçler gibi aklınıza gelen her şeyi görebilirsiniz.

Dendur Tapınağı
:

İkinci katta ise Avrupa'dan ressamların tabloları en geniş alanı kaplıyordu. Yine bir Modern Sanat bölümü de vardı. Ayrıca daha küçük alanlar haline Kore, Çin, Japon, Güneydoğu Asya, Orta Asya, Kıbrıs ve İslam Eserleri için ayrılmış bölümler bulunuyordu. Ayrıca yine daha küçük bir alanda Müzik Enstrümanları için yer ayrılmıştı. (Bu kattaki favorilerim ise elbette tablolar oldu. Açıkçası diğer yerleri çok kısaca gezdim diyebilirim.)

Buradan da ortaya karışık birkaç resim koyayım:


Bu arada müzenin giriş katının altındaki katta da her zaman çeşitli sergiler oluyormuş. Girerken müzeyi bitirdikten sonra onları da gezeriz diye düşünmüştük. Ama müzeyi bitirmemiz 5 saate yakın zamanımızı alınca geçici sergileri es geçmek zorunda kaldık.

Central Park'ın sonbahardaki güzel halini de görmek için bir kez daha gitmek gerek zaten. İşte ne zaman olacağı belli olmayan o gidişimizde buraya bir kez daha uğramayı düşünüyorum.. :) Hem hızlı geçtiğim yerleri görmek, hem o dönemki sergilerden ilgimi çeken varsa onları gezmek, üst kattaki tabloları bir kez daha görmek ve çıkışta da koşturmacasız bir şekilde müzenin barında bir iki kadeh bir şeyler içmek için burayı tekrar görmeyi isterim.

Hiç yorum yok: