Bir Anarşistin Kaza (!) Sonucu Ölümü

Oyunu izleyeli birkaç hafta oldu, ama ancak yazabiliyorum. "Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü" adlı oyunu çok beğendik. İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun bu sezonun programındaki oyunlardan biri olan oyun 8 yıldır sahneleniyormuş.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi İtalyan yazar Dario Fo'nun başyapıtlarından 'Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü' adlı oyunu kaçırmamanızı öneririm. Yaklaşık 2 saat süren oyunun gerçekten de ciddi bir konusu olmasına rağmen, oyun boyunca gülüyorsunuz. Zaten belki de böylesine önemli bir sorunu, sistem çarpıklığını ve yozlaşmayı, adaleti, dini, güvenliği temsil eden her kurumun içinde yaşanan çıkar hesaplarını ancak bir komedi bu kadar rahatsızlık vermeden ve güzel bir şekilde aktarabilirdi. Belki de bu yüzden yalnızca AST gibi belli bir sosyal ve siyasi duruşu olan tiyatrolarda değil, devlet tiyatrolarında da oynayan bir oyun. Hem de 8 yıldır!!

Dario Fo, bu sistem karşıtı oyununun Türkiye'de Devlet Tiyatrosu'nda oynandığını öğrendiği zaman çok şaşırmış. "Ya Türkiye çok ileri gitti ya da sizler tiyatronun adını tercüme ederken bir yanlışlık yaptınız!" yorumunu yapmış. :)

İtalya'da yaklaşık 35 yıl önce yaşanan bir olaydan yola çıkılarak yazılmış bu oyunda anlatılanlar aslında çok da yabancı ve uzak gelmiyor. Bir anarşist (!), emniyet müdürlüğünün camından atlayarak ‘intihar’ eder!! Ve bir ‘deli’ de sorgulanmak üzere aynı emniyet müdürlüğü binasına getirilir. İşte oyun başladı.

Aslında hiç de "deli" olmayan, hatta aksine neler döndüğünün son derece farkında olan o sistem dışı, aykırı sahte yargıç (ya da rahip, avukat, doktor, vs) rolünü oynayan Atilla Şendil'in performansını ayakta alkışlamak gerekiyor. Diğer erkek oyuncuların hepsi de süperlerdi. (oyundaki tek kadın olan kadın gazeteciyi çok başarılı bulmadım)

Kadro :
Yazan: Dario Fo
Türkçesi: Füsun Demirel
Reji: Murat Karasu
Dekor: Ethem İzzet Özbora
Kostüm: Çimen Karaosmanoğlu
Işık: Ayhan Güldağları

Oyuncular:
Atilla Şendil
Kubilay Karslıoğlu
Dündar Müftüoğlu
Hidayet Erdinç
İşdar Gökseven
Güneş Hayat

Biletleri ise mybilet sayfasından alabilirsiniz.

Not: Galiba Mart ayındaki oyunlar sanatçılardan birinin rahatsızlığından dolayı iptal edilmiş. Umarım önemli bir şey değildir ve sizler de Nisan ayında oyunu izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok: