Karatavuk

Yine ağzımız açık, nefesimizi tutmuş, öylece kalakaldık o küçücük karanlık odada… Bu sezonun oyunlarından Karatavuk’u izlemek için DOT’tayız.

Bu sene izleyeceğimiz ilk ve muhtemelen de son DOT oyunu, çünkü Kürklü Merkür’e korkumdan gidemiyorum. ODTÜ yıllarımda bir fütürist tiyatro deneyimim olmuştu ve aradan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen bünyem bir fütürist oyun daha kaldırır mı bilemiyorum. (Yanımdaki arkadaşım ve ben oyunun ilk yarısında nasıl kaçacağımızı bilememiştik. Şansımıza yanımızda da oyunun posterlerini, broşürlerini falan almış bir “fanatik fütürist” oturuyordu. Ağız tadıyla dalgamızı da geçememiştik yani…)

Neyse, konumuz Karatavuk zaten. Laurence Olivier 2007 En İyi Yeni Oyun Ödülü’nü alan bu muhteşem oyunda iki muhteşem oyuncu oynuyor: Mine Tugay ve Cüneyt Türel. Bence oynaması çok zor bir oyundu ama ikisi de süper oynadılar. Cüneyt Türel usta ve çok daha deneyimli bir oyuncu… Ama bu oyunda Mine Tugay’a özellikle bayıldım diyebilirim. Zaten web sayfasından öğrendiğime göre 2008 VIII. LIONS Tiyatro Ödülleri'nde bu oyundaki rolüyle "En İyi Kadın Oyuncu (Küçük Salon)" ödülünü almış.














Oyunun konusu kısaca şöyle: 60lı yaşlarına yaklaşmış bir adam ve 30lu yaşlarındaki bir kadının neredeyse 20 yıl önce yaşanmış ve yaşamlarını derinden etkilemiş bir olayla ilgili yüzleşmeleri. Yaşanan olayı tahmin edersiniz: çocuk tacizi. Una 12 yaşındayken o zamanlar 40 yaşında olan Ray tarafından tacize uğramıştır. Üstelik bir kez değil. Neredeyse birkaç ay süren bir ilişkileri olmuş ve bu ilişki o dönem Ray’in hapse atılmasına neden olmuştur. Ama bu suçlamalarla başlayan şiddetli yüzleşme sırasında aslında olayı basit bir taciz vakası olarak göremiyorsunuz. Arada iki tarafın da kendilerine göre yaşadıkları o kadar bambaşka duygular var ki yine darmadağın olarak izliyorsunuz. Tacizci suçlu mu? Basit bir pedofili vakası mı? Veya ortada suç ya da taciz var mı? Una mağdur olmuş mu? 20 yıl sonra neyin yüzleşmesi yapılıyor? Amaç yüzleşme mi? Ortada aşk ve tutku var mı?

Anlamadığım tek şey oyunun adı oldu. Karatavuk ne anlama geliyordu, oyunla ve konuyla ilgisi neydi anlayamadım. Mutlaka bir şeylere gönderme yapılmıştır, ama şahsen ben neye olduğunu çözemedim. Yetkililere duyurulur. :)

Yaa, DOT oyunları süper oluyor, acaba cesaretimi toplayıp Kürklü Merkür’e de gitsem mi?

Hiç yorum yok: