Tarihi Oktay Kurabiye Fırını

"Ailecek hastasıyız, efendim! "

Başta iki annem ve kocam olmak üzere ailemizin her üyesinin bayılarak yediği kurabiyeleri yapan, haftasonu ve Ramazan'da lokma da satan, tatlıları da tuzluları da muhteşem lezzetli Beşiktaş'taki Tarihi Oktay Kurabiye Fırını'ndan bahsediyorum.

1934’te Safranbolu’dan İstanbul’a gelen Oktay Ailesi , ilk fırınını Yeniköy’de açmış. Oktay Ailesi, Safranbolu’dan İstanbul’a beraberlerinde getirdikleri kurabiyecilik geleneklerini, 1955 yılında Yeniköy’den Beşiktaş’a taşıyarak sürdürmeye devam etmişler. Biz de 1999'dan beri müdavimleri olduğumuzu söyleyebiliriz. Oktay Kurabiye Fırını hakkında daha detaylı bilgi almak için burayı tıklayabilirsiniz.

Küçücük fırının içine girdiğinizde zaten bir dolu şeyin cazibesine kapılacak ve eliniz dolu çıkacaksınız. Ama bizlerin favorilerini öğrenmek isterseniz, şöyle sıralayayım:

Kocamın ve annemin listesinde bir numara olan (kakaolusu):

Kayınvalidemin favorileri:Vee benim favorilerim:Resimler, Oktay Kurabiye Fırını'nın web sitesinin "ürünler" sayfasından alınmıştır.

Yolunuz Beşiktaş'a düşerse, çay saati için buradan bir şeyler almadan evinize dönmeyin derim.

Afiyet olsun!

2 yorum:

zeynep dedi ki...

bir de 7-8 hasan Paşa fırını vardı beşiktaş'ta. üniversite yıllarımın tatlı kurabiye fenomeni... Kesekağıtlarına doldurup atıştırırdık, hey gidi günler hey...

Aysel dedi ki...

ahhh ahhh hatırlattı kızım bana gene o lezzetleri,tamda diyete gireyim diye karar aldığım şu günlerde..istanbul'a son geldiğim eylül ayında ipin ucunu iyice kaçırmıştık,devekuşu misali kafamız oktay kurabiyenin içindeydi hep:))ihsan la ben bilirim bunun keyfini,imge herne kadar frene basmamızı sağlıyorsada çok başarılı olamadı:))
sonuç:imge formunda kaldı:)))) öptüm annesinin güzelleri....yedim..