Tehlikeli Saplantı

Pazar günü harika bir oyun izledik, ama yazıp yazmamak konusunda kararsız kaldım. Çünkü oyun Erzurum Devlet Tiyatrosu'nun sergilediği bir oyun ve Mayıs ayında oynayıp oynamayacağını bilmiyorum. Siz yine de Devlet Tiyatroları'nın web sitesinden takip edip, yakalarsanız gidin derim.

Oyunun adı Tehlikeli Saplantı. Saplantılı olan kişi Burak Altay'ın canlandırdığı John karakteri. Burak Altay'ın son derece başarılı bir performans gösterdiğini belirtmem gerekiyor. Sally rolündeki Fulya Koçak ve kocası Mark karakterini canlandıran Kuvvet Yurdakul'da oynadıkları role çok gitmişlerdi ve çok başarılılardı. Oyun N. J. Crisp tarafından yazılmış ve ilk kez 1987 yılında sahnelenmiş. Psikolojik gerilim türündeki oyun pek çok dile çevrilmiş ve Türkiye'de birçok farklı tiyatro grubu tarafından sahnelenmiş.Oyunun konusu kısaca şöyle: Dışarıdan bakıldığında mutlu ve varlıklı bir karı-koca olarak görünen Sally ve Mark çiftinin yaşadığı ilişkinin gerçek yüzü, bir gün ansızın kapılarını çalarak onları zorunlu bir hesaplaşma yapmaya zorlayan John sayesinde ortaya çıkar. Evlilik ilişkisi bağlamında gelen olarak ilişkileri ve iletişimsizliği ele alan oyunda yaşanan bu "ağır ve şiddetli" yüzleşme sizi soluksuz bırakıyor. Oyunun (ve dolayısıyla yüzleşmenin) sonuçlanma şekli çok çarpıcı. Hatta aklınızdan hemen "Ben olsaydım..." ya da "Vay be, adama bak, keşke..." ile başlayan cümleler geçmeye başlıyor. Yüzleşmenin bazı yerlerinde de bir rahatlama hissederek "Oh be!.." dediğiniz durumlar da olmuyor değil.

(Herhangi bir sahnede silah görülüyorsa, başka bir sahnede mutlaka ateş edilir. Bu uyarımı aklınızdan çıkarmayın..:) )Şifreli konuşmuyorum. Tadınızı kaçırmayayım diye bu kadar yazabiliyorum. Yakalayabilirseniz bu oyuna gidin mutlaka. Daha sonra cümlelerdeki boşlukları birlikte doldururuz...:)

İyi seyirler.

6 yorum:

Adsız dedi ki...

imge tan, geçen yaz tatilinizle ilgili yazınızı okudum. bu yaz akdeniz civarına gitmeyi planlıyoruz. en sakin-berrak deniz&bölge olarak nereyi önerirsin acaba?

İmge Tan dedi ki...

Öncelikle beni bir tür Akdeniz gurusu olarak gördüğünüz için teşekkürler.:)

Akdeniz'de sakin tatil ve güzel deniz için favorim kesinlikle Kaş. Tatil köyü ve deniz istiyorsanız, Kemer'in denizini ve tesislerini de öneririm. Mavi yolculuk ile denize doymak istiyorum diyorsanız, biraz daha batıya gidin ve Göcek'i seçin derim.

Şimdiden iyi tatiller..

Adsız dedi ki...

hmm kemer den vazgeçtim sanırım fuga fine times ı kestirdim gözüme. 2 yılodır bodrumda geçiriyoruz tatilimizi bunu kırmak istemiştim ama fuga aklımı karıştırdı...

İmge Tan dedi ki...

Ben de yazdığım yazıyla tatil arasında bir bağlantı kurmaya çalışıyordum, şimdi oldu! "Tehlikeli bir Bodrum Saplantısı" var sizde demek... :)

(Fuga'ya gitmedim, zaten Bodrum'u çok sevmem, ama çok memnun kalanlar olduğunu biliyorum. Umarım güzel geçirirsiniz.)

Adsız dedi ki...

:)) size ulaşmanın en kolay yolunun son yazdığınız yazıya yorum yazmak olduğunu düşünmüştüm.

İmge Tan dedi ki...

her yazıma yazdığınız yorum anında email'ime de geliyor. ben de genelde bilgisayar başında olduğumdan hemen görüp, cevap yazabiliyorum. O yüzden çekinmeyin, istediğiniz yazıyagönül rahatlığıyla yorum yazabilirsiniz. :))
sevgiler.