Pera Piyano Festivali

Facebook'un nimetlerinden biri daha... Yaklaşık yirmi yıldır görmediğim ve ilkokuldan sonra yaşamlarımıza aynı zamanlarda aynı şehirlerde devam etmiş olmamıza rağmen hiç haberleşmediğim ilkokul arkadaşımla yaklaşık 1 ay önce buluşmaya karar verdik. O haftasonu Venedik Taciri adlı oyuna gidecektik. Oyun Pera Güzel Sanatlar'da oynuyordu. Birbirimizi listelerimize eklediğimiz hafta bu oyuna gidecek olmamız ve Ezgi'nin de orada şan öğretmenliği yaptığını öğrenmem inanılmaz bir tesadüf oldu. Hatta oyunun müzik yönetmenliğini de onun yaptığını öğrendim. Internet üzerinden yazışmalar ve telefonlar sonucunda buluşma aşamasını da gerçekleştirdik. Hatta ikinci buluşmayı da... Hatta şimdiden birçok haftasonunu planladık bile.

İşte bugünkü açılış konserine de Ezgi'nin bizi davet etmesi sonucunda gittik. Hatta bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Pera Piyano Festivali'ni de onun sayesinde öğrenmiş olduk diyebilirim. Pera Güzel Sanatlar'ın sanatın pek çok dalında çok çeşitli etkinliklere imza attığını da belirteyim: Flamenco günlerinden tiyatroya, müzikten resim yarışmalarına, danstan görsel iletişime kadar her alanda eğitim veriyorlar ve etkinlikler düzenliyorlar.

Pera 3. Piyano Festivali ise 7-11 Mayıs tarihleri arasında devam edecek. Festival hakkında daha detaylı bilgiye ve programa buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca konserlere katılım ücretsizmiş.
Bizim bugün İş Sanat'ta izlediğimiz açılış konseri ise iki bölümden oluşuyordu. İlk bölümde Victor Santiago Asuncion'un piyano resitalini dinledik. (Bana göre çok daha keyifli olan) ikinci bölümde ise Şef Saim Erkul'un yönettiği Pera Big Band Orkestrasını dinledik. Veee bu orkestra eşliğinde Ezgi'nin muhteşem sesinden "Summertime" ve "Fever" parçalarını da dinlemiş olduk.

Zaten anneme yıllar sonra Ezgi'yle buluşmamızdan bahsettiğimde hatırladığı ilk şey "Bodyguard'ın müziğini ne güzel söylemişti, hatırlıyor musun İmge?" olmuştu. Annem bile yıllar öncesinde yapılmış bir okul etkinliğinden kulağında kalan o harika sesi unutmamış, inanabiliyor musunuz?

Bizi böyle güzel bir geceden haberdar ettiği ve kendisini "canlı canlı" dinleme fırsatını verdiği için ilkokul arkadaşım Ezgi'ye bir kez de buradan teşekkür etmek istedim. Elbette, Pera Güzel Sanatlar'a da teşekkür ediyorum, ancak bu kez arkadaşıma öncelik vererek, biraz torpil geçtim galiba... :)

Festival Pazar'a kadar devam ediyor. Programdan gitmek istediğiniz konserleri seçin bakalım.

Hiç yorum yok: