Sigara Yasağı

İçtiğim dönemlerde sigara içilmeyen bir restoran ya da barda oturabileceğimi hayal bile edemezdim! Düşünsenize, yemek yiyeceksiniz, içki içeceksiniz, saatlerce oturup sohbet edeceksiniz ve sigaranızı içemeyeceksiniz. O zamanlar bunun düşüncesi bile tam bir kabus gibi gelirdi bana. Hatta bunun da bir tür ayrımcılık olduğuna inananlardandım. Zaten sigarayı bırakma düşüncesi de kabus gibi gelirdi. "Sigaradan "zevk" alıyorduk! İçkinin yanında çok iyi gidiyordu! Tiryakiydik işte, ne yapalım!" Şimdi ise elime yeniden sigara aldığımı düşünmek kabus gibi geliyor! (Bu arada sigarayı bırakırken destek aldığım "Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu" adlı kitap ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.) Artık her tiryakinin bu bağımlılıktan kolaylıkla kurtulabileceğini düşünen bir insan olarak bu yeni yasanın da uygulanmasının son derece yararlı olduğuna inanıyorum.

Alışveriş merkezlerinin, taksilerin, restoranların ve pek çok kapalı alanın temiz havaya kavuştuğunu görmek beni gerçekten mutlu ediyor. Hatta bir zamanlar yanımızdaki içmeyen insanları ne kadar rahatsız etmişiz diye düşünüyorum. Ayrıca bu yasağın yürürlüğe girmesiyle birlikte ceza korkusu olduğunda kanunlara ne de güzel uyulduğunu da görmüş oluyoruz! O gün Beşiktaş'ta gittiğim bir güzellik salonunda bile yeni düzenlemeler yapıldığını gördüm. Balkon, sigara içilebilecek tek alan olarak ayrılmış ve kapalı odaların hepsinde sigara yasaklanmıştı. Yetkililerin büyük küçük birçok işletmeye denetim amaçlı ziyaretler düzenlediklerini öğrendim. Yani bir restoran da, bir doktor muayenehanesi de, bir taksi şoförü de bu konuya son derece dikkat etmek zorunda! Çünkü biliyorsunuz, işyeri sahibi sigara içilmesine izin verdiği için sigarayı içenden çok daha fazla ceza ödüyor! (Sigara içen 5,000gibi bir rakam öderken, işyeri sahibine 60,000 YTL ceza veriliyormuş.)

Benim en hoşuma giden ceza ise "sokağa izmarit atmaya" verilen 25 YTL'lik ceza oldu. Gittiğim salonda Beşiktaş'ta birkaç kez bu kuralın uygulandığını da öğrendim. Düşünecek olursak, bence bu çok aşağılayıcı bir yasa! Yani sigara izmaritini yere atmak zaten yapılmaması gereken bir eylemdir. Sokağa herhangi bir çöp atmak da öyle! Aslında bu uygulama sigara yasağı kategorisinden çıkartılıp, "sokağa çöp atmak" gibi geniş bir kapsamda uygulansa daha da iyi olabilir! İnsanların bazı şeyleri yalnızca ceza korkusuyla öğrenmek durumunda kalmaları çok üzücü! Ama en azından zorunlu da olsa bir şeyler öğreniyor oldukları gerçeği de biraz olsun sevindirici geliyor bana!

Hem bu yasalar insanlarımız için zihin jimnastiği de olacaktır! Pratik zekalı bir millet olarak her duruma uygun son derece yaratıcı çözümler üreteceğimize eminim. Bakın, çoktan çalışmalara başlamışız bile! :)

2 yorum:

Ongun Tan dedi ki...

Sigara yasagi gercekten cok iyi oldu. Restoranlara gelmesi de hızlandırılacakmış. Benim asil sasirdigim ise kural tanimaz milletin buna direk uymasi oldu. Vapurda acik alanda tik diye sigara yakanlarin bir anda bu yasaga bu kadar hizli uyacagini hic tahmin etmezdim. Avrupali mi oluyoruz neyyy:P :)

İmge Tan dedi ki...

Şaşıracak bir şey yok aslında.. İnsanlar ceplerinden para çıkınca doğal olarak kurala uymak zorunda kalmışlardır! :)) Avrupalılar ortada bir kural olduğu için uyuyorlar, bizse ancak uymadığımızda ceza alacaksak kurallara uyuyoruz! Ama öyle ya da böyle "medeni olanı" öğretecek bir durum sonuçta!

Ayrıca buradaki yaratıcı çözüme de bayıldım. Yakında pazarlarda falan bunun ürün versiyonu satılır bence..:))