Bize Anlatılmayan Atatürk...

Herkesin "kendi Atatürk'ümüzü bulma" söylemleriyle ve "Atatürk'ün insan yönünü" anlatmak üzere yola çıkarak kimi zaman açıkça kimi zaman da satır aralarında sinsice yaratmaya çalıştıkları olumsuz Atatürk imajı karşısında yapmamız gereken tek bir şey olduğunu düşünüyorum. Atatürk hakkında okumak ve araştırmak! Ancak onu tam anlamıyla tanırsak ve anlarsak, hakkında pompalanmaya çalışılan iyi niyetli ve art niyetli mesajları da anlayabiliriz. Atatürk'ün satır aralarından çıkarılan özelliklerini ve yönlerini baş role yerleştirerek onun "insan yönünü" anlattığını iddia edenlerin yapımları yerine okuyabileceğiniz birçok kaynak bulunuyor. İşte onlardan biri:

Atatürk'ün insan yönünü merak edenler için Araştırmacı Yazar Prof. İlknur GÜNTÜRKÜN KALIPÇI'nın İçimizden Biri Atatürk konferansının metnini okumanızı tavsiye ediyorum. 15 sayfalık bu muhteşem hikayelerle dolu metinde Atatürk'ün çevreciliği, kitap kurdu olması, başöğretmenliği, kültür antrapoloğu olması, vs gibi bir sürü değişik insani yönü anlatılıyor.

Bu da belgelere dayanan bir araştırma ve Atatürk'ün askerliği ve devlet adamlığının dışında tam da bilmemiz gereken yönlerinden bahsediyor. Muhteşem bir çalışma ve Atatürk hakkında çok değişik bilgiler öğrendiğim bir kaynak olmuştu benim için. Şimdi sizlerle de paylaşmak istedim. Mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Yani korkmayın: Bizim her gün 1 şişe rakı, 15 kahve ve 3 paket sigarasıyla (zombie misali!) gündüzleri uyuyan, geceleri sabahlayan bir tuhaf Cumhurbaşkanımız, silah arkadaşlarını “bir kalemde idama göndermiş” diktacı bir askeri liderimiz, yıllarca milletinden kopuk ve bihaber yaşayıp, onların çok mutlu olduğunu düşünürken birden aslında sefalet içinde olduklarını görüp "her şeyi de benden beklemesinler canım" diyen bir devlet adamımız hiç olmadı!

Benim Atatürk'üm son zamanlarda yansıtılan Atatürk'ten çok farklı. Benim Atatürk'üm tam da İlknur GÜNTÜRKÜN KALIPÇI'nın anlattığı gibi sayılası ve sevilesi bir insan! Benim Atatürk'üm tüm dünyanın hâlâ hayranlık ve saygı duyduğu muhteşem bir lider!

Ve gerçek bir insan!

4 yorum:

Asortik Krep dedi ki...

Düşüncelerinize katılıyorum.Teşekkür ederim böyle bir yazı için.Hala içkisine ve eğlence hayatına taktığımızı sanıp eleştirdiğimizi düşünenler var.İnanamıyorum.Onun hakkında biraz okuyan birisi bunu görür diye düşünüyorum.

Imge dedi ki...

Asortik Krep,

Valla filmi izleyeli neredeyse bir hafta olacak, ama hâlâ düşündükçe sinirleniyorum. Tüm dünyanın takdir ettiği ve halkının inanılmaz ölçülerde güvenini ve sevgisini kazanmış bir lider bu kadar mı yanlış, kasıtlı ve kötü anlatılır, inanamıyorum!

Aydınlarımız böyle olduktan sonra karanlıkta kalanlarımızdan ya da ampulle aydınlananlarımızdan korkmaya ne gerek var!

Falcon Moon dedi ki...

Prof. Kalıpçı'nın yazısını indirdim, kesinlikle okuyacağım. Teşekkürler İmge!

Imge dedi ki...

Rica ederim Falcon'cum..:) Sevgiler..