Kunsthistorisches Museum (Sanat Tarihi Müzesi)

Viyana'daki Pazar günümüze dört tarafı müzelerle çevrili olan Museums Quarter'da başlıyoruz. Adından anlaşılacağı üzere burada dört büyük müze var, ama elbette hepsini gezecek zamanımız yok. O yüzden en büyük ve en önemlilerinden biri olan Kunsthistorisches'i, yani Sanat Tarihi Müzesini geziyoruz.

Bu müzelerin çevrelediği alanın ortasında ise Habsburg Hanedanı'nın en güçlü kadınlarından biri olan Maria Theresia'nın heykeli bulunuyor.


Sanat Tarihi Müzesi, 1871-1891 yılları arasında kraliyet koleksiyonlarını saklamak için İmparator Franz Joseph tarafından yaptırılmış. İçinde Rubens, Rembrandt, Raphael, Titian gibi ünlü sanatçıların pek çok ünlü eserini barındıran bu müze, dünyanın en önemli müzelerinden biri sayılıyor.

Müzenin içinde Antik Yunan, Roma ve Mısır döneminden, Ortaçağ ve Rönesans dönemine kadar çeşitli dönemlere ait birçok eser sergileniyor. İşte başlıyoruz:Biz yaklaşık 2,5 saatimizi bu muhteşem müzede geçirdik. Müzede zaman geçirmenin sınırı ve zamanı yoktur, herkese göre değişir. Hatta bunun gibi büyük müzeler daha fazla zamanınız olsa bir ya da birkaç günü de geçirebileceğiniz veya tekrar tekrar gelebileceğiniz yerlerdir, ama biliyorsunuz biz turistiz, sınırlı günümüz var ve buradan çıkıp Hofburg Sarayı'na gideceğiz. Biraz da şu meşhur kraliçe Sisi'yi ve hayatını öğrenelim bakalım! O yüzden artık buradan ayrılmamız ve bu muhteşem tablolarla vedalaşmamız gerekiyor. Beni izlemeye devam edin! :)

Hiç yorum yok: