Amsterdam'ın Tarihi Merkezi: Dam Square

İlk günümüze yabancı bir gezi sitesinden aldığım bir yürüyüş programı ile başlamaya karar verdim. Böylece şehrin önemli simgesel yapıları ve merkezi meydanları ile ilgili bir fikir sahibi de olacaktık. Turumuza Dam Square'den başlıyoruz. Bu meydanın bir kenarında Amsterdam Kraliyet Sarayı (Royal Palace ya da Koninklijk Palace olarak biliniyor) bulunmaktadır.

Sarayın hemen karşısında 1956 yılında 2. Dünya Savaşı'ndaki kurbanları anmak için dikilmiş olan Ulusal Anıt'ı görebilirsiniz.

Dörtgen şeklindeki meydanın diğer iki kenarında ise 15. yüzyıldan kalma ve günümüzde resitaller ve sergiler için kullanılan Nieuwe Kerk (yani Yeni Kilise) ve dev bir Madame Tussaud balmumu heykel müzesi bulunuyor.Yeni Kilise ile Kraliyet Sarayı'nın hemen arasından gözünüze yine tarihi bir bina çarpıyor: Magna Plaza. Şu anda alışveriş merkezi olarak kullanılan bu 19. yüzyıldan kalma bina bir zamanlar şehrin postanesi olarak hizmet veriyormuş.

Dışı içinden çok daha özellikli olan bu alışveriş merkezinin bizim için en güzel yanı da içinde Amsterdam Card'ımızla indirimli peynir alışverişi yapabileceğimiz Henri Willig Cheese Gift Shop'ın bulunmasıydı. Buradan peyniriyle ünlü olan Hollanda'nın en ünlü peynir markalarından biri olan Henri Willig tarafından üretilmiş değişik Gouda peyniri çeşitlerinin tadına bakarak alışveriş yapabiliyorsunuz.


Ayrıca peynirlerinizi altı ay boyunca buzdolabında bozulmadan saklayabiliyormuşsunuz. (Hâlâ bana pek inandırıcı gelmemekle birlikte çok da önemli olmadığını düşünüyorum, çünkü bizim bunları tüketmemiz altı ayımızı almayacaktır! :) ) Peynir resimleri Henri Willig'in web sitesinden alınmıştır.

Yürüyüşümüze kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bir kahve molası verip, geliyorum, sakın bir yere ayrılmayın!

2 yorum:

mutfakfaresi dedi ki...

ooo hoşgeldin İmgecim! Amsterdam'ın sadece havalanını biliyorum. Aktarmalı uçuş için uğramıştım. Havadan kanalların görüntüsünü pek sevmiştim. Eğer gidersem senin yazılar süper rehber olacak. Eline sağlık. Takipteyim.
Dip not: Peynir manyağı olarak peynirlerde aklım kaldı. Şarabımı kapıp sana uğrasam mı acaba?:o))

Imge dedi ki...

Hoşbulduk!! :)

Acabaya gerek var mı, Özlem, aşkolsun.. İstediğin zaman gel, beklerim, şarap ve peynire hayır dediğim görülmemiştir! :)