Museumplein ve "I amsterdam"

Bu müzeler meydanında Van Gogh Müzesi, Amsterdam'ın Louvre'u sayılan Rijksmuseum ve şehrin en büyük ve muhteşem bir neo-Rönesans mimarisine sahip olan konser salonu Concertgebouw bulunuyor.Bir de herkesin önünde mutlaka resim çektirdiği şu meşhur "I amsterdam" yazısını görüyoruz. Peki, bu "I amsterdam" nedir?

"I amsterdam", Amsterdam için kullanılan yeni bir motto! Şehrin uluslararası arenada kendisini iddialı bir biçimde ortaya koymasını sağlayan ve geçen yıl ortaya atılan bir pazarlama ürünü ya da konsepti de diyebiliriz. Ya da Amsterdam şehrini ve halkını markalaştırma çalışması. Bunu kullanan insanların Amsterdam'ı tercih ettiklerini, bu şehirle gurur duyduklarını ve bu şehre olan bağlılıklarını ifade eden bir terim haline gelmiş adeta.

Müzeler meydanı Museumplein'deki "I amsterdam" yazısını aşağıda görebilirsiniz. "M"nin bacağında dikilen hatun da benim sanki! İkinci resimde de "a"ya oturmuşum. Kocam elimden tutup, kaldırmasa her harfinde resim çektirmeye falan da kalkabilirdim. Bu konuda pek ayarım yoktur! :)Neyse, fotoğraflar çekildikten sonra Van Gogh Müzesi'ne gidiyoruz. Sanat zamanı!

Hiç yorum yok: