Ahmet Güneştekin - İksir

Dün Gizem'le birlikte klasik Ortaköy yürüyüşlerimizden birini yapıp, bir Mado molası verip, dönüşte de Çırağan Sarayı'nda muhteşem bir sergiyi gezdik. Bir önceki günün güneşli havasında evde oturup da dünkü yağmurlu havada şemsiyelerimizle savaş halinde yürümemizin nedenini sakın sormayın! Bu konuda hassasum! :)

Ahmet Güneştekin'in İksir adlı sergisini 3 Şubat'a kadar Çırağan Sarayı'nda gezebilirsiniz.


Ahmet Güneştekin, eserlerine Mezopotamya, Yunan ve Anadolu efsanelerini aktarmaktan hoşlanan ressamlarımızdan biri. İksir sergisinde de insanoğlunun ölümsüzlük arzusu işlenmiş. Gılgamış destanından bu yana destanlara konu olan "ölümsüzlük" olgusu bu serginin de ana temasını oluşturuyor. Şahmaran, Medusa, Zümrüd-ü Anka gibi efsane kahramanları tuvaline alan Ahmet Güneştekin'in ölümsüzlüğe bakış açısını şahsen çok etkileyici buldum.
1997 yılında Beyoğlu'nda ilk atölyesini kuran Ahmet Güneştekin ve eserleri hakkında daha detaylı bilgiye sanatçının web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ressam hakkında bilgi alırken en hoşuma giden çalışmalarından biri de "Ustalarla Güneşin İzinde" adıyla 2008 yılında hayata geçirdiği 81 il-81 sanatçı-81 sergi projesi oldu. Bu proje kapsamında çağdaş Türk sanatının ustalarını eserleriyle beraber Anadolu'ya taşıyarak tarihi mekanlarda sergiler açan (ve hâlâ devam eden) sanatçıyı bu muhteşem fikrinden ötürü de tebrik ediyorum. 3 Şubat'a kadar sergilenmeye devam edecek olan bu harika tabloları görmek için Çırağan Sarayı'na uğramanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Notlar:

1) Sergiye de adını veren İksir adlı tablonun fotoğrafını çekmeyi unuttuğum için kendimi kınıyorum! (web sitesinde de bulamadım)

2) Kırmızı, mavi, gri ve kahve tonlarındaki tablolar dört elementi mi temsil ediyor diye düşündük Gizoş'la! Ama mor ve yeşil rengin hakim olduğu tablolar da çoktu; bu noktada tıkandık!

3) Web sitesinde ya da sergi broşürlerinde tabloların hepsinde yer alan (ve ortaya doğru rengi açıldığı için bana içten dışa bir patlamayı andıran) o dairenin anlamını da bulamadım. Serginin teması ölümsüzlük olduğu için onun da "yaşam"ı simgeleyebileceğini düşündük, ama konu modern sanat olunca düşüncelerimin doğruluğundan ve anlamlılığından pek emin olamıyorum! :)

2 yorum:

sanat ve insan dedi ki...

Ahmet Güneştekin'in hiç sergisini göremedim malesef. Trt2'deki Güneşin İzinde programında tanıdım kendisini. Çalışmalarını ekrandan görmek bile etkileyici, canlı görmek müthiş olur herhalde.

Imge dedi ki...

Kesinlikle etkileyiciydi.. Web sayfasından sergi programını takip etmek gerek aslında. Böylelikle siz de bir sergisini yakalayabilirsiniz.

İyi pazarlar...