Tiyatro Z: TempOdyssey - Küçük Genny Efsanesi

Dün yeni bir tiyatro ekibi keşfettik: Tiyatro Z. DOT benzeri bir oluşum olan Tiyatro Z'nin yeni oyunu TempOdyssey – Küçük Genny Efsanesi'ni izledik. Açıkçası ben DOT oyunlarında olduğu gibi etkilenmiş ve hatta feleğim şaşmış bir şekilde çıkmayı bekliyordum, ama oyunu çok da beğendiğimi söyleyemem.

Aslında oyunun konusu ilginç. Ama konunun anlatılış biçimi bana hitap etmedi diyebilirim! Aşağıda oyunun konusu ile ilgili kısa bir açıklama bulunuyor. Bunu Tiyatro Z'nin web sitesinden aldım. Siz de tıklayarak oyundan yaklaşık beş dakikalık bir bölümü izleyebilir ve bir fikir edinebilirsiniz.

Geçici işlerde çalışan Genny'nin yeni başladığı bir işyerinde ilk ve son gününü izleriz. Bir bomba fabrikasında resepsiyonist olarak çalışmaya başlayan Genny'nin geçmişiyle geleceği çarpışırken sonuçlar patlama etkisi yaratacaktır. Telefonu kullanmayı öğrenmekle dinlenme odası arasında gidip gelirken yaşadığı geriye dönüşlerde Georgia eyaletindeki çocukluğunu ve onun neden bu kadar kaçık, duygusal olarak izole olmuş, asosyal bir insan haline geldiğinin gerekçelerini izleriz.


Oyunla ilgili diğer bilgiler:

Yazar: Dan Dietz
Türkçeye Çeviren: Murat Şevki Çoban - Bengi Heval ÖZ
Yönetmen: Cem Kenar
Oyuncular:
Genny - Bengi Heval Öz (oyunun başından sonuna kadar her sahnede vardı; çok yoruldu, emeğine sağlık!)
Ölü Çocuk - Nuri Karadeniz (favorim oldu)
Torpilli Adam, Bilim Adamı - Umut Tabak (bilim adamı rolüyle beni güldürdü doğrusu!)
Baba - Nebil Sayın
Son Gün Kızı, Fran, Anne - Derya Aslan

Tiyatro Z'ye gitmeyi düşünenler için notlar:

1) İşinize en çok yarayacak şey aşağıdaki ulaşım planı olacaktır. Galata Kulesi'ne gittikten sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz. (Yeri hiç hoşuma gitmedi diyebilirim! Ara sokaklarda tiyatroyu ararken her an Ağır Roman tarzı bir filme konu olabiliriz diye düşündüm!)2) Yanınıza bir şal alın, çünkü salon çok soğuk. Saat 3'ten sonra kaloriferleri yakıyorlarmış, dolayısıyla oturduğunuz yerde sarkıt ve dikitleriniz oluşabilir! Yanınıza birkaç tane minder de alabilirsiniz, çünkü sandalyeler arka arkaya hiçbir eğim olmadan sıralanmış olduğu için kendinizi biraz yükseltmeniz mantıklı olabilir!

3) Ne olursa olsun genç ve farklı tiyatro oluşumlarını desteklemeyi unutmayın!

4) İlgilenenler Tiyatro Z'nin oyunculuk kursları ve şan dersleri programları ile ilgili bilgi almak için web sitesine bakabilirler. (Ayrıca burada kullandığım resimleri de web sitelerinden aldım.)

Hiç yorum yok: