Koca Bir Aşk Çığlığı

Geçen hafta Çarşamba günü Garajistanbul'daki "Bayrak" oyununu izlemeden önce Beyoğlu'nda tur atarken "Koca Bir Aşk Çığlığı" adlı oyunun Cuma günü Muammer Karaca Tiyatrosu'nda oynayacağını gördüm. Selçuk Yöntem ve Tilbe Saran'ın oynadıkları bu oyunu izlemeyi çok istiyordum, ama Biletix'ten takip ettiğim kadarıyla genelde Caddebostan'da oynuyorlardı. Şubat ayının oyunlarına da bakmayı unutmuşum demek ki.. Bir anda afişi karşıma çıkınca çok sevindim. Hemen gişeye gittim ve dördüncü sırada yer olduğunu öğrenince daha da sevindim.

Josiane Balasko'nun yazdığı ve Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği oyunun konusu şöyle: (oyunun tanıtımından alıntıdır)

"Bir zamanların efsanevi oyuncusu Hugo Martial (Selçuk Yöntem ) yıllar sonra iki kişilik bir oyunla sahnelere dönmeye hazırlanmaktadır. Heyecanlı ve endişelidir. Ama provanın ilk gününde diğer oyuncunun oyunu bıraktığını öğrenir. Menajer (Ömer Akgüllü) ve yönetmen (Bekir Aksoy ) duruma bir çare ararlar. Hugo Martial ya on yıl önce ayrıldığı umutsuzca hatırlanmayı bekleyen alkol tedavisinden yeni çıkmış eski eşi Gigi Ortega (Tilbe Saran) ile oynamaya razı olacak yada hem unutulmuşluğa geri dönecek hem de bütün ekibi işsiz bırakacaktır. Çaresizce son bir kez bir araya gelirler ve cehennem başlar !"

Selçuk Yöntem'e zaten bayılırım. Tilbe Saran'ın oyunculuğunu ilk kez Zuhal Olcay'la birlikte rol aldığı Natalie'de izlemiştim. Orada da çok beğenmiştim, bu oyunda da rolüne çok yakıştığını düşünüyorum. O kadar zorlamasız bir oyunculuk sergiliyorlar ki gerçekten de hem birbirlerini yiyen hem de çok seven bir çift olduklarını düşünüyorsunuz. Oyun içinde oyun sayılabilecek bu tiyatro oyununda gerçek tiyatrocuların kişiyi zorlayan birtakım duyguları aktarırlarkenki başarılarını müthiş bir keyifle izleyeceksiniz. Örneğin, Selçuk Yöntem'in tek bir bakışında "senin için içim gidiyor, ama çaktırmıyorum" ya da "kendine zarar verdiğin için seni aşağılayıp, acınası bulduğuma bakma; aslında senin için çok üzülüyorum" ifadelerini görebiliyorsunuz. Bir de o muhteşem ses tonu eklenince zaten mest oluyorsunuz. Bu arada gay yönetmen rolündeki Bekir Aksoy da çok başarılıydı.

Oyundan çıkarken düşündüğüm bir nokta da oyunun çok başarılı bir şekilde Türkçeleştirildiği oldu. Elimdeki broşürden gördüğüm kadarıyla bunu yapan kişi de Zeynep Avcı'ymış. Özel bir tebrik de kendisine göndermek istiyorum, çünkü iyi yapılmamış bir çevirinin kulaklarımızı feci şekilde rahatsız ettiğini düşünüyorum.

Bu muhteşem oyunu ve oyunculukları kesinlikle kaçırmamalısınız. Bilet almak için buraya buyrun lütfen!

(Not: Resmi buradan aldım. Önceki oyunlarda Hazım Körmükçü oynuyormuş, ancak artık onun yerine Ömer Akgüllü oynadığı için kendisini resim dışı bıraktım! :))

3 yorum:

Parpali dedi ki...

Hızınıza yetişemiyorum efenim :) Not alıyorum hepsini bir köşeye.

Imge dedi ki...

:)) bu aralar güzel denk geldi gerçekten de izlemek istediğim bütün tiyatro oyunları.. Mart ayında da iki süper oyuna bilet aldım önlerden.. Darısı başına diyeyim..:)

admins dedi ki...

Very Good


Thank you very much for this information. Good post thanks for sharing. I like this site ;)
Flatcast tema radyo Radyo turkiyem turkiyem radyo video indir...................Oyun Oynaflatcast tema fcp video film radyo kurulumu tema yapma.video indir,video download,video izle,video watch,video runterladen...ucanforumradyovideo indirT radyo