Victoria - "Zafer"

Kenter Tiyatrosu'ndan muhteşem bir oyun Victoria... 81 yaşında muhteşem bir tiyatro ustası olan Yıldız Kenter ile aylarca çalışmış ve muhteşem bir oyunculukla Victoria adındaki alzheimer hastasını canlandırmış olan Defne Halman... Zaman zaman bıkkınlık duymasına, şikayet etmesine ve kızmasına rağmen Victoria'nın en büyük desteği, yardımcısı, oyun arkadaşı, hayallerinin partneri olan hastabakıcısı rolüyle Engin Hepileri...


Kimi zaman gözleriniz dolarak kimi zaman gülerek izlediğiniz o hasta kadının hem kendi kendine hem de hastabakıcısıyla yaptığı konuşmaları.. Yıldız Kenter, bir röportajında alzheimer hastası Victoria için "bilinçsiz bir bilgelikle büyük göçe hazırlanıyor" demiş. İşin bilgelik kısmının Victoria'nın (hastalığı öncesinde) bir sanatçı olmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Hâlâ bir şeylerden vazgeçip de sık sık görmeye başladığı o "ışığa" doğru gidecekken kararını değiştirip "yaşamanın çok güzel bir şey" olduğunu düşünerek dansa ve şarkılara sarılması bunun en önemli göstergelerinden biri. Sanatçı yanı, onu yaşama bağlayan temel noktalardan biri. Her gününü, her saatini, her cümlesini, hatta her saniyesini unuttuğu için sil baştan mücadelesine devam eden bu kadının en temel direniş noktası...

Victoria, Kanadalı oyuncu Dulcinea Langfelder’ın, 2004 yılında 36 yaşında ölmüş olan oyun yazarı Charles Fariala’nın bir öyküsünden esinlenerek oluşturduğu bir oyunmuş. Yıldız Kenter, Dulcinea Langfelder’ın metnini dilimize çevirmiş, sahneye uyarlamış ve yönetmiş. Bu oyunu Yıldız Kenter'e öneren isim ise Zuhal Olcay olmuş. Yıldız Kenter, oyunu okur okumaz Victoria olarak aklına gelen ilk isim de Defne Halman olmuş. Adını ilk kez bu oyunla duyduğum, ama biraz araştırdığımda önceden pek çok usta oyuncuyla birlikte çalışmış olan Defne Halman'ın böylesine zor bir rolü inanılmaz bir başarıyla oynadığını düşünüyorum. Defne Halman, Türkiye'de Dormen Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu ve Şehir Tiyatroları gibi pek çok tiyatroda oynadıktan sonra New York'a dönmüş ve son 15 yıldır orada yaşıyormuş. Orada kültür-sanat programları yapmış, Broadway'de sahneye çıkmış ve ödüller almış bir oyuncumuz olduğunu öğrenince de hiç şaşırmadım diyebilirim. Bu oyundaki oyunculuğunu gördükten sonra Defne Halman, "her ne yaptıysa kesinlikle çok iyi yapmıştır" diyebileceğim isimlerden biri oldu.

Ayrıca Defne Halman'ın önemli bir dans geçmişi olduğunu da düşünüyorum, çünkü bir diğer partneri sayılabilecek tekerlekli sandalyesi ile birlikte yaptığı danslar da muhteşemdi. Böylesine bir esneklik, denge, kontrol ve estetik mutlaka bedenin uzun yıllar boyu eğitimli olmasından kaynaklanıyordur diye düşündüm.

Yıldız Kenter'in dediği gibi "ölümün bile biraz gayretle bir zafer olabileceğini kanıtlarcasına" öteki dünyaya mutlu ve huzurlu bir şekilde göç eden Victoria'nın hikayesini mutlaka izlemelisiniz.

Tek perdelik ve yaklaşık bir buçuk saat süren bu oyunun biletlerini MyBilet'ten alabilirsiniz. (Ayrıca Kenter Tiyatrosu Tel: 0.212.246 35 89 - 0.212.247 36 34)

İyi seyirler!

2 yorum:

Asortik Krep dedi ki...

Defne Halman ve Yıldız Kenter eskiden de bir projede beraber çalışmışlardı ama hatırlayamadım. Tv de olabilir.Hatta ortadan kaybolduğunda-demek Amerikadaymış- üzülmüş ve sanatı bıraktı diye düşünmüştüm..

Imge dedi ki...

Valla umarım sadece bu proje için değil temelli dönmüştür Türkiye'ye ve bundan sonra birçok yerde izleme şansımız olur.. Kesinlikle çok başarılıydı..