2 Takıntı

Bu aralar takıntı haline dönüştürdüğüm iki oyundan bahsedeyim sizlere.

Aslında birincisi oyun değil, bir yarışma: Kelime Oyunu. Hafta içi her akşam Kanal 1'de saat 20:15 gibi yayınlanıyor. Yazlıktayken annemin "İmge tam sana göre bir yarışma, sen kesin harf bile almadan hepsini bilirsin soruların" diye beni gaza getirmesi sayesinde izlemeye başladım. O ana kadar harf satın almanın ne olduğu hakkında ya da İhsan Varol'un arada bir devreye girerek kopartan yorumları hakkında herhangi bir fikrim yoktu. Ama artık tae-bo çıkışında bile ilk bir buçuk yarışmacıdan sonrasını yakalamak için bisiklete ya da cross aletine koşuyorum. İzledikçe hem "Vay be, ben orada olsam bütün puanları silip süpürürdüm" diye olduğum yerden ahkam kesiyorum hem de çok gülüyorum. Nasıl mı? Örneğin, o gün sorunlardan biri şuydu: "Bulmacalarda cevabı 'Ti' olan soru nedir?" Cevap da bildiğiniz üzere "boru sesi." Yarışmacı da doğru cevabı verdi zaten, ama İhsan Varol'un sonrasında yaptığı yoruma bayıldım: "Hiç ti diye ses çıkaran bir boru gördünüz mü, efendim? Bunu kim bulduysa kendisine ebat ebat boru götürmek istiyorum. Bakalım ti sesini çıkarabilecek mi?" :) İzlemelisiniz!

İkincisi ise tuhaf hırslarımdan biri olarak baş gösteren Bubble Spinner adlı oyun. Dün Facebook'ta bizim gelin hanımın ( :) ) oynadığını gördüm, baktım tüm zamanların rekoru olarak 6,000, haftalık rekor olarak da 1,500 seviyelerinde listelerde adı geçiyor. "Neymiş bu oyun, bir bakalım, gerekirse düelloya davet ederim Dido'yu" diye düşünerek başladım oynamaya. Ama ne düellosu?! Şimdiye kadarki rekorum maksimum 500 oldu. O da yalnızca bir kez.. Genelde 100-150 arasında takılıp kalıyorum. Feci hırs yaptım! En azından 1000'i görene kadar bana rahat uyku yok artık! (30 yaşımı geçtim, ama doğru konularda hırs yapmayı hâlâ öğrenemedim ya neyse!) İso gün boyunca aradığında oyunun o tuhaf müziğini arka planda duyarak evde yine garip bir şeyler olduğunu sezmişti. Gece yatmadan önce "Neymiş şu takıldığın oyun, göster bakalım!" diye havalı havalı bilgisayarın başına oturdu. Hatta oyunu görür görmez "Bu zaten sana göre bir oyun değil ki belli!! Senin elinin ayarı yoktur! Kıh kıh kıh.." diye benle dalga geçerek gevrek gevrek güldü. Gece 2'de zorla bilgisayarın başından kaldırırken rekoru 250'ydi ve uyumadan önce ağzından çıkan son cümle de "Bir el daha oynasam kesin 1000 yapardım! İyi gittiğimi görüp kıskandın, oynatmadın işte!" oldu. :)


(Resmi buradan aldım.)

Şimdi takıntı haline gelen bu iki merakımın sönmesini bekliyorum. Bilmem daha önce bahsetmiş miydim? Benim takıntılarım gerçekten takıntı haline gelirler ve söndükleri zaman da genellikle sonsuza dek sönerler. Kelime Oyunu'nu bilemem, ama Buble Spinner 'da 1,000 puan yapabilmek için zaten en fazla Pazartesi'ye kadar zamanım var. Ondan sonra yeni bir roman çevirmeye başlayacağım ve 16 yaşında şizofren bir çocukla birlikte New York metrosunda dolaşmaya çıkacağım. Bütün arızalar beni mi buluyor ne?! :)

10 yorum:

Zeynep Aşkın dedi ki...

kanal1 deki kelime oyununu bende izliyorum! Hatta katılmak için başvuruda bile bulundum ama cevap gelmedi..

moonliiin dedi ki...

bu yarışma bu aralar bizi de sardı, Osi'yle önce kim bilcek oynuyoruz biz de :)

ben de facebookta bouncing ballsa taktım rekorum kırılınca çok pis hırs yapıyorum, şu an tabii ki 73oooküsurla birinciyim...

aynı zamanlarda aynı takıntılar hoş bir tesadüf:)

Imge dedi ki...

Zeynep,

Katılırsan yarışacağın günü haber ver mutlaka olur mu? Kaçırmayalım, izleyelim seni..:)

Moonliin,

Bouncing Balls mı?? Dur şu Bubble Spinner'ı halledeyim oraya da gelirim elbet..:)

nymphea dedi ki...

O kelime oyununu annemler de mutlaka izliyor, hatta o kadar kisi duydum ki izleyen. Ama bana bazi sorular anlamsiz geliyor (galiba bulmaca cozmeye cok alisik olmadigimdan) Yani bazen bu cevap bu sorunun olamaz diyorum:)

Bubble spinnera ise sevgilim takmis durumda ama tabii ben onun kadar bilgisayar basinda vakit gecirmedigimden, henuz oynayamadim, bak simdi ben de merak ettim, eve gidince deneyeyim, bakalim ben kac puan alacagim:)

Imge dedi ki...

Nymphea,

Bu cevap bu sorunun olamaz diye düşündüğün sorulara İhsan Varol'un deyimiyle "zirzop" sorular diyebiliriz istersen..:)

Bubble spinner'a da takılmadan önce bir kez daha düşün bence!! (Ben bugün 806 yaptım bu arada.. Hedefime az kaldı! Ha gayret!!) :)

Kırmızı Baykuş'un G.si dedi ki...

Önce babam sardı bu yarışmaya, sonra bizi de yavaş yavaş sarmaya başladı... Adamcağız senelerdir kaçırmadığı haberleri bile es geçmeye başladı.
Ekran başında bayağı başarılıyız, ancak o heyecanla insan soyadını bile tek kerede söyleyemeyebiliyor.

ruhdagı dedi ki...

Yarışmanın müptelalarından biriside benim :)

Çevirmeye başlayacağın yeni romanı çok merak ettim :)

Imge dedi ki...

G.,

Kesinlikle haklısın.. Ekran başında izlemeye benzemez, herhalde orada takılıp kalırdım diye düşünüyorum. Zaten bu yazı da ufak çaplı bir kamuoyu araştırması oldu. Herkes izliyormuş demek! Yani katılırsam falan rezil olma olasılığım da yüksek olacak gibi görünüyor! :)

Ruhdağı,

Ben de çok merak ediyorum doğrusu.. Ama daha teslim etmeme ve yayınlanmasına çok var.. (en az 6 altı ay diyelim) O yüzden o süre zarfında Callisto'nun Odell'iyle idare edebilirsin bence..:))

Sevgiler..

SERAP dedi ki...

Bubblespinner2a sayenizde bene takıldım.1 hafta uğraşıdan sonra 1000'i geçtim ama hala doyamadım:)En yüksek rekor neymiş biliyor musunuz?

Imge dedi ki...

Serap Hn,

Aşk olsun ama!! Tam da unutmuştum en son 999'da kaldığımı! Yine hatırladım ve bir saattir takılıp kaldım! :)

Valla en yüksek rekoru bilmiyorum, ama 75,000 yapanları gördüm. O rekor kaç saatte kırılıyordur acaba diye de merak etmedim değil..:)

İyi hafta sonları..