DNS Ayarlarını Değiştirmek İşe Yaramadı Mı? O Zaman Bir de Bunu Deneyin

Umut ve Çavlan'ın Kediler ve Kitaplar blogunda bugünkü post'unda DNS ayarlarını değiştirmenin işe yaramadığı durumlarda yapmanız gerekenler ayrıntılı olarak anlatılmış . Linki burada, ama ben yine de aşağıya kopyaladım tüm metni. Mümkün olduğunca çok kişiye ulaştırmanız dileğiyle. 


Blogger üzerindeki milyonlarca blogun yasaklanmasıyla, daha önce örneklerine defalarca rastladığımız iletişim ve erişim özgürlüklerimizin kısıtlanmasına bir tane daha eklenmiş oldu. Kimbilir hangi sansürden sonra değiştirdiğiniz DNS ayarlarından sonra yeni yasaklanan blogları yeni hiçbir ayar yapmadan da görüntüleyebiliyor olabilirsiniz tabii, ama durum böyle değilse ve bir bloga girmeyi denediğinizde “Bu siteye erişim mahkeme bıdı bıdı” yazısıyla karşılaşıyorsanız ya da sadece “Sayfa görüntülenemedi” uyarısını alıyorsanız eğer, internet bağlantınızın seçeneklerini açıp DNS adresi olarak 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 girmeyi deneyin. Buna rağmen blogger uzantılı adresleri görüntüleyemiyorsanız bulunduğunuz yeri gizleyeceksiniz demektir, ki Google’ın Blogger servisi üzerindeki milyonlarca blogun yasaklandığı ülkeden olduğunuz anlaşılmasın ve İnternette anonim gezinip, sansürlenmiş (o çok zararlı) siteleri görüntüleyebilesiniz.

Firefox için:
Tools (Araçlar) -> Options (Seçenekler) - [Mac kullanıyorsanız Firefox menüsünün altındaki Preferences] Advanced (Gelişmiş) -> Network (Ağ) -> Connection (Bağlantı) -> Settings (Ayarlar)
Buradan Manual proxy configuration/Vekil sunucu ayarları’nı seçip, altındaki Http Proxy/Vekil Sunucu Ayarları’nın yanına 203.117.33.23, onun hemen yanındaki Port’un yanına da 80sayılarını giriyorsunuz. Hemen alttaki Use this proxy setting for all protocols  (Tüm işlem kuralları için bu vekil sunucuları kullan) cümlesine de tik atıp OK/Tamam deyince işlem tamamlanmış oluyor.

Google Chrome için:
Chrome programı  bilgisayarınızın neresinde duruyorsa bulup, Chrome ikonuna sağ tıklıyor ve Properties/Özellikler’i seçiyorsunuz. Buradan Shortcut (Kısayol) sekmesine tıklayıp Target (Hedef) kutucuğundaki .exe ile biten adresin yanına (dikkat, onu silmeyin sakın. sadece bir boşluk bırakarak yanından devam edin) —proxy-server=203.117.33.23:80 ekliyorsunuz. OK/Tamam diyor ve tarayıcıyı baştan başlatıyorsunuz.

Safari için:
Preferences -> Advanced -> Proxies’in yanındaki Change Settings -> açılan Network penceresinde Web Proxy (HTTP) kutucuğunu seçip, Web Proxy Server’ın altındaki uzun çizgiye203.117.33.23, yanındaki küçük boşluğa da 80  yazıp OK’u tıklıyorsunuz.

Internet Explorer için:
Tools (Araçlar) -> Internet Options (İnternet Seçenekleri) -> Connections (Bağlantılar) -> LAN settings (Yerel ağ ayarları) -> Proxy Server (Yerel Ağ) yazısının altındaki ‘Use a proxy server for your LAN’a (Yerel ağınız için proxy sunucu kullanın) tik koyuyor ve adres kısmına203.117.33.23, port kısmına da 80 yazıyorsunuz. Bu kadar.

9 yorum:

zeynep.cetinbag dedi ki...

anlamadım ben bu işi 3 gündür bir yasak yazısı çıkıyor, bir pat diye açılıyor tümbloglar. örneğin dün sizin com uzantılı sitenizi açmaya çalıştım o da açılmadı, bugün hepsi tıkır tıkır açılıyor...dns ayrı da değiştirmedim, başka bir şey de yapmadım...

Imge dedi ki...

Zeynep,

Dün ben de aynı DNS ayarlarıyla PC'den giremedim, ama laptoptan girebildim. Bu da abuk değil mi? Neyse artık, umarım adam gibi bir çözüm bulunur en kısa zamanda.. O zamana kadar böyle yöntemlerle idare edeceğiz artık..

Bu arada sizin tatil işi ne oldu? Bulabildiniz mi kafanıza göre güzel bir yerler?

Sevgiler..

zeynep.cetinbag dedi ki...

Tatil için Türkbükü voyage da karar kılmıştık ki tam alacakken vazgeçtik, tarih konusunda tereddütte kaldık, biraz daha bekleyeceğiz.

bu arada yorum bırakmak için girerken şöyle bir uyarı geldi 2 saat kadar ; "bu bloga yalnızca davetliler girebilir" vs...bilginiz olsun:)

Imge dedi ki...

Zeynep,

Teşekkürler, ama sorun yok, her şey yolunda..:) O sırada ben kapatmıştım blogu kullanıcılara.. Şablonu düzenlemek için.. Palmiyelerimi attım, yazı alanını da biraz genişlettim. Beğenirsiniz umarım..
Sevgiler..

Anonim dedi ki...

imge hanim google da dns felan ararken burayi buldum ama konunuzda eskimis o proxy de ise yaramiyor. imge geziyordaki , gezdigin yerleri gezdin mi gercekten? Yol arkadasi istersen bundan sonraki gezilerine eslik edebilirim :) dns den vazgectim.

Anonim dedi ki...

zenmate yukleyin yeterli olacaktır hiç uğraşmanıza gerek yok ama tarayıcı chrome olacak

Imge dedi ki...

Zenmate çoktandır Internet'te dolaşırkenki en kadim dostum gerçekten de.;) Çoktandır keşfettim ve pek memnunum kendisinden.

Unknown dedi ki...

biraz önce ayarları değiştirdim ama bi işe yaramadı yine yavaş yine açmıyo linkleri

Imge dedi ki...

Nursel Akın,

Bu yazı 2011 yılından kalma. O yüzen bilgiler değişmiş olabilir. Ben uzun süredir web'de gezinirken Zenmate kullanıyorum. Mobil cihazlarda ise VPN şart. Orada da Hotspot Shield ile mutlu mesut bir ilişkimiz var. Tabi komple Internet'in yavaşlatılmasına karşı çok bir şey yapamıyoruz, ama zaten bu ülkede olmak başlı başına büyük şanssızlık olduğu için o kadarını takmamaya çalışıyoruz. Daha özgür günlere diyelim.

Sevgiler.