Yıldız Sarayı Tiyatrosu Açıldı!

2011-2012 dönem projesi olarak Yıldız Sarayı kompleksi içinde yeralan ve Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze ulaşmayı başaran tek tiyatro sahnesinin elektrik, ses ve ışık düzenini yenileyerek, eski şaşalı günlerine kavuşturmayı ve İstanbul sanat camiasına kazandırmayı amaç edinen Maslak Rotary Kulübü, üstlendiği bu işi başarıyla tamamlamış. Yenileme çalışmaları tamamlanan Yıldız Sarayı Tiyatrosu, 17 Aralık 2011 gecesi harika bir gala konseriyle perdelerini açıyor.

Tiyatro Hakkında Kısa Bilgi:

Yıldız Sarayı Tiyatrosu günümüze ulaşabilen tek saray tiyatrosudur. Sultan 2. Abdülhamid tarafından 1889 yılında D'aranco'ya inşa inşa ettirilmiş olup mimarı Yanko'dur. Küçük dikdörtgen tiyatro salonunun üç tarafı sütunlarla taşınan localarla çevrilidir. Sahnenin tam karsısındaki loca padişaha aittir. Amaç padişahın, şehzadelerin ve yabancı konukların opera ve temsilleri seyredilebilmesidir çünkü padişah devletin yükseliş göstergesinde kültür ve sanatın cok önemli olduguna inanıyordu. Konuklarından biri de Alman İmparatoru Kayzer 2. Wilhelm olmuştur. Saray tiyatrosunda İtalyan sanatçılar başta olmak üzere zaman zaman diğer yabancı sanatçı guruplar da davet edilmiş ve temsiller vermişlerdir. Bunlar arasında ünlü Fransız sanatçı Sarab Bernbard, Coquleain Cadet ve Rus şantör E. Chaliapin vardı. Tiyatroda Sevil Berberi, Norma, Travatore, Rigoletto, Traviata, Faust, Carmen ve Aida gibi operalar da sahnelenmiştir. Bundan sonra da bu güzel ve kücük tarihi mekanda operalar ve konserler dinleme olanağına tekrar kavuşmuş olacağız.


17 Aralık gecesi değerli müzikolog ve orkestra şefi Emre Aracı'nın Yıldız Sarayı Tiyatrosu'nun önemini ve tarihimizdeki yerini anlatan konuşması ile başlayacak gecede Cihat Aşkın'ın kemanı ve Gülden Teztel'in piyanosundan yayılan ezgiler salonu dolduracak. Tahmin ettiğiniz üzere bu gece özel bir gece ve hepimiz davetli değiliz. :) Ama bundan sonrası için bu salonda gerçekleştirilecek opera ve konser  programını takibe almanızı öneririm. 

Maslak Rotary Kulübü'nün bu güzel çalışmalarının örnek teşkil etmesi ve bu tür haberleri daha sık duymak dileğiyle... Sanatsız kalmayın! 

4 yorum:

Buket dedi ki...

ne güzel bir haber..peki buradaki etkinlikleri nereden takip edebiliriz??

Imge dedi ki...

Buket,

Bizler için bu kadar plan program, hazırlıklı olmak sence de biraz garip olmaz mıydı? :) Dur bakalım, önce bir açılsın tiyatro, sonra öğreniriz etkinlik takip yerini. Eminim daha kendileri bile bilmiyorlardır (ve düşünmemişlerdir) bunu..:) Sevgiler..

Teknik soru dedi ki...

diğer loggerlarında böyle bilgilendirici yorum yapması dileğiyle

Imge dedi ki...

Beğendiğinize sevindim.. Teşekkürler..