Yaklaştıkça

Bu Cumartesi Tiyatro İstanbul'un Yaklaştıkça adlı oyununa gittik. Aslında çoğumuzun izlemiş olduğunu tahmin ettiğim Closer filminin tiyatro oyunu haline getirilmiş hali. Patrick Marber'ın hikayesini Tiyatro İstanbul'un çoğu oyununda olduğu gibi yine Gencay Gürün Türkçeleştirmiş. Celal Kadri Kınoğlu ise yönetmiş.

Filmi hatırlıyor musunuz? Hani Londra'da yaşayan iki çiftin iç içe geçen ilişkilerinin öyküsü? Hani Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman, Clive Owen falan? Ben izlemiştim ama oyunu izlerken filmi hiç hatırlamadığımı fark ettim. Sonra Google'dan filmle ilgili görsellere baktığımda da fotoğraf sergisindeki birkaç görüntü dışında hiçbir şey uyanmadı zihnimde. Yeniden izlesem iyi olacak diye düşündüm. 

Oyunda iki erkek iki de kadın oyuncu var doğal olarak. Gazetede ölüm haberlerini yazan ve aslında yazar olmak isteyen Dan'i Şencan Güleryüz canlandırıyor. Tesadüfen tanıştığı striptizci genç kadın Alice'i ise Nilperi Şahinkaya oynuyor. Dan Alice'e aşık oluyor ve birlikte olmaya başlıyorlar. Hatta Dan Alice'in öyküsünden yola çıkarak ilk romanını yazıyor. Ve tanıtımları için yapılacak fotoğraf çekimleri sırasında fotoğrafçı Anna ile tanışıyor. Anna karakterini canlandıran isim Esin Harvey. Eveeet, Anna'nın kocası Dr. Larry yani Murat Han ile dörtlü tamamlanıyor. Bu dörtlü arasındaki ilişkiler ağını keyifle izleyeceğinizi tahmin ediyorum. Günümüz ilişkilerinde pek çok insanın başına gelebilecek türden kararsızlık, kıskançlık, aldatma, ruhsal bunalım ve tereddüt halini yaşayan karakterler sonunda bir çıkış noktası bulabilecekler mi dersiniz?


Oyuncuların hepsi çok başarılı. Nilperi Şahinkaya ve Murat Han biraz daha ön plana çıkıyor diyebilirim. Diğer Tiyatro İstanbul oyunlarından farklı olarak bu kez minimal bir dekor var sahnede. Hız ve pratiklik açısından öyle de olmalıydı sanırım çünkü her sahne farklı bir yerde geçiyordu. Dekorun en önemli kısmı arka fona yansıtılan ve her sahnenin nerede geçtiğini gösteren kocaman Londra görüntüleriydi. Kostüm seçimleri çok başarılıydı. 

Oyunun sansasyonel bir sahneyle anılmasını ve tek bir sahneye indirgenmesini doğru bulmuyorum. Sahnelerden birinin striptiz kulübünde geçtiğini biliyorsunuz, dolayısıyla oyunda bir de striptiz sahnesi vardı elbette. Ve bu sahneyle ilgili pek çok haber yapıldı basında. Çoğunun nasıl haberler olduğunu tahmin edersiniz. Yine de konuyla ilgili "oyunun reklamı, tanıtımı ve seyirci sayısı üzerinde olumlu etkisi olduysa ne mutlu" deyip geçeceğim. Alice'in Dr. Larry'ye striptiz yaptığı sahnede Nilperi Şahinkaya'yı ayrıca tebrik ediyorum. Çok zor, çok başarılı, çok estetik bir sahneydi. 

Ben Dönmedolap'tan beri Tiyatro İstanbul'un hiçbir oyununu kaçırmadım. Ve şimdiye kadar bundan hiç pişmanlık duymadım. İzlediğim oyunlarının hepsine bayıldım. O yüzden bundan sonra da kendilerini yakından takip edeceğim. Size de aynısını yapmanızı öneririm. 

Bu arada biletleri gişeden ayırtıp, oyundan bir saat önce alabiliyorsunuz. Tiyatro İstanbul programı için buraya bakabilirsiniz. Gişe Tel:  0-212-216 40 70

İyi seyirler.

5 yorum:

Epicurious dedi ki...

Merhaba İmge,

Senin tiyatro, müze , sergi aktivitelerini hayranlıkla izliyorum. Öyle ki yakında İstanbullu olacak biri olarak bundan sonrasında kesinlikle daha da sıkı takip edeceğim. Şimdiden teşekkürler :)

Imge dedi ki...

Aaaa, hoş gel, sefalar getir buralara..:) Hayırlı olsun hayatındaki yeni gelişmeler.. Ben de seni artık Kıtır'larda Big Chef's'lerde takip etmeyeceğim demek ki.. Bakarsın yolu bir sürü etkinlikten geçen tipler olarak bir gün bir yerlerde karşılaşırız.. Hatta birlikte de keşfe çıkarız..:)

Sevgiler..

Epicurious dedi ki...

Her türlü teklife açığım ve cidden taşınmak için çok sabırsızlanıyorum... Görüşmek dileğiyle :)

Basak Gülsoy dedi ki...

Closer filmi aslen bir tiyatro oyunundan çevirme. Yani Yaklaştıkça, muhtemelen metin asıl hali. En sevdiğim filmlerden biridir. Umarım oyunu da görme fırsatım olur. Sevgiler.

Imge dedi ki...

Başak,

Filmin tiyatrodan uyarlama olduğunu bilmiyordum ama tiyatro metni olmaya çok uygun olduğu kesin.. Favori filmlerindense oyunu da çok daha farklı bir gözle ve ilgiyle izleyeceğine eminim. Sevgiler..