Kısa Kısa Öneriler

...Ne yapıp edip Nişantaşı'ndaki Milli Reasürans Sanat Galerisi'ne 9 Kasım'a kadar uğrayın ve Chema Madoz'un fotoğraf sergisini görün derim. Fotoğrafına konu olan nesneleri bazen müdahale edilmiş bazen de edilmemiş halleriyle atölyesinde bir araya getirerek şiirsel bir kompozisyon yakalayan sanatçının çalışmalarına bayıldım. 1958 doğumlu İspanyol sanatçı kendisini fotoğrafçının bakış açısıyla çalışan nesne heykeltıraşı olarak tanımlıyormuş. Bu tanıma da bayıldım. Görün fotoğraflarını, çok seveceksiniz... 


...Üstüne de isterseniz Sofa Hotel'in SPA'sına gidebilirsiniz. Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim buradan ama o zamanlar ünlü Sanitas Spa zincirinin bir halkasıydılar. Bir süredir Sanitas Spa değiller, ama hizmet kalitelerinin değişmediğini belirtmeliyim. Terapistlerden favorim de Budi. Kendinizi hünerli ellerine teslim edin ve ister hayallere dalın, ister uyuyun hamur kıvamında. :) Bu arada çoklu alımlar için çok güzel ve avantajlı fırsat paketleri de bulunuyor... 

...Galata'da Nikol Galata'ya uğramanızı öneriyorum. Çok keyifli bir mekan. Biz kahve için uğradık ama yemek ve tatlı alternatifleri de oldukça güzel görünüyordu. İster masada ister koltuklarda oturabilir, raflarda ve stantlarda gördüğünüz biblolar, duvarlardaki resimler, şallar, tişörtler ve hediyelik eşyaları da menünüze ekleyebilirsiniz. Deneyin...

  
... Zorlu Center AVM açıldı biliyorsunuz. AVM gezin demeyeceğim elbette, hepsi birbirinin benzeri, olduğu yerde amaçsızca koşturup duran hamster'lara dönüştüğümüz ortamlar. Bizim açımızdan güzel olan kısmı yürüyerek gidebileceğimiz mesafede olduğu için sineması ve  Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi olacak. Programını mutlaka inceleyin ve bence etkinlik ve duyuruları kaçırmamak adına Facebook sayfalarını da takibe alın. Biz de programı incelerken bir de baktık ayna önündeyiz, hem de en ince göstereninden; ee tabi ki ne yaptım?


...Karaköy'de Selda Okutan Galeri'yi mutlaka gezin. Karabatak'a çok yakın, hatta şu kahvelerinin durduğu dükkan sırasında. "Contemporary Jewelry Gallery (çağdaş takı galerisi)" tanımı kendilerine gerçekten çok uygun. Harika tasarımlar var. Oradaki her şeyin bir sanat eseri olduğunu düşünüyorum ve minyatür insan figürlü takılar hâlâ aklımdan çıkmış değil. Doğum günüme yakın İso'cumu götürsem oraya iyi olabilir mesela.:)

...Cihangir Demeti'yi yeni deneme fırsatım oldu. Ertesi gün tatil olduğu için Dido&Ongun ile birlikte 28 Ekim akşamı muhteşem dörtlüyü orada oluşturduk. Mezeler ve ara sıcaklar lezzetli, çalışanlar güler yüzlü ve ilgili (ama biraz unutkan ve iyi ki de öyleler, yoksa patlayabilirdik o gece :) ), müzikler ve içerinin ortamı hoş (balkonda yer bulamadık o gün için), fiyatlar makul. Yani test ettim, onayladım, gidilebilir. :) Ama ne bileyim yine de rakı-balık dendiğinde akla önce Boğaz'da bir yerler mi geliyor ne? 

       
...Bu arada Cihangir'de Otto açılmış (hem de Nisan'dan beri varlarmış) ve Guinness de veriyorlarmış. Neden kimse bana bunu söylemedi ve ben neden o dönem yaptığım birkaç Cihangir turunda burayı fark etmedim?! Olmadı bu! Çok da şeker bir arada yer alıyor. İki bina arasında şirin bir açık alanı ve yeterince büyük kapalı alanı var. Bizim o akşam ilgimizi en çok çeken Guinness olsa da Otto'yu pek severiz, artık sık sık görüşürüz diye umuyorum. Siz de benim gibi kendisinin farkında değildiyseniz, artık orada bir Otto'nun bizleri beklediğini bilin, olur mu?..

...Ve son olarak en son yıllar önce bir kez yazlık mekanına gittiğim (Sortie'de miydi hatırlamıyorum) gittiğim, sonra birkaç kez gitmiş olsam da buraya her nasılsa yazmayı unuttuğum, geçenlerde yine uğrayınca ayıp ettiğimi fark ettiğim Pera Thai var sırada. Thai mutfağını seviyorsanız yemeklerinin ve sunumlarının hâlâ aynı lezzet ve kalitede olduğunu hatırlatmak isterim (dediğim gibi ben de uzun bir zaman sonra hatırladım çünkü). Ve ne kadar az Uzakdoğu restoranı var İstanbul'da diye düşünmeden edemiyorum. Bu mutfak damak tadına mı uymuyor acaba Türk insanının? Benim de en sevdiğimdir kendisi. O yüzden önerilerinize her zaman açığım, aklınızda olsun. 

  
Haftaya hiç de fena başlamadım değil mi? Ama Balkanlar'a dönsem de iyi olacak. Hem İstanbul hem Balkanlar'a yetişmek çok zor çünkü. Çok çalışmam lazım çook.. :) Hadi bakalım hepimize kolay gelsin ve harika bir hafta olsun. Pazar günü de Merkür'ü sepetliyoruz zaten, daha ne olsun? :) 

Hiç yorum yok: