Las Vegas Günlerinden İki Muhteşem Deneyim: Grand Canyon ve Ka

Las Vegas'ta geçirdiğimiz dört günün bir günü Grand Canyon turuna katıldık. Burası için Türkçesi olan Büyük Kanyon'u kullanmak içimden gelmiyor. Büyük, burayı tanımlamak için o kadar küçük kalıyor ki! Grand yine bir derece; daha bir muazzamlık, muhteşemlik, daha bir "awesome!"luk, "amazing!"lik var gibi içinde. O yüzden bırakınız Grand Canyon diyelim bu olağanüstü etkileyici oluşuma. 


Günübirlik Grand Canyon turlarını incelediğinizde karşınıza en sık çıkacak iki rotadan bahsedeyim. (En vahşi görüntülerin olduğu North Rim zaten kışın günübirlik turlara kapalı) Birincisi West Rim. Burası meşhur Skywalk'ın (dev uçurumun üzerine uzanan yuvarlak balkon) olduğu yer. Las Vegas'a daha yakın (2,5 saat mesafede). Çok daha kalabalık ve turistik attraksiyonların daha fazla olduğu kısmı Kanyon'un. Diğer turlara göre de biraz daha pahalı. Diğer rota ise South Rim. Las Vegas'a beş saat uzaklıkta. Daha sakin. Genellikle Grand Canyon ile ilgili herhangi bir yerde gördüğünüz görsellerin büyük çoğunluğunun çekildiği yer. Gerçek Kanyon burası deniyor. Biraz daha ucuz fiyatlar. Bunun nedeni insanların aynı gün içinde 5 saat gidip 5 saat dönmeyi göze alamayıp, bir yandan da "buraya kadar gelip Grand Canyon'u da görmeden dönmedik" demek için biraz daha turist yolma yeri olan West Rim'i tercih etmeleriymiş. Biz de asıl olayın burası olduğunu öğrenince bir günümüzü yollarda geçirecek olsak da burayı görmeliyiz diyerek düştük yollara.


Buraya konaklamalı gelmeyecekseniz tur düzenleyen şirketlerden biriyle gelmenizde yarar var çünkü dönüşte zifiri karanlık, ışıksız yollarda araba kullanmak sizi zorlayabilir. Biz bu şirketi kullandık ve gitmeden önce turumuzu satın aldık. Karşınıza çıkan ve Strip üzerinde ofisleri olan her tur şirketinin az çok aynı ayarda olduğunu da yorumlardan öğrendik. O yüzden kafanıza göre birini seçebilirsiniz. (Otobüsler bizim eski şehirler arası otobüslerimiz gibi, fazla bir konfor beklemeyin. Giderken Hoover Dam'in yapılışını ve Grand Canyon'ın hikayesini anlatan kısa filmler izleyerek, yemek molası vererek falan yolu anlamıyorsunuz ama dönüşte aptal bir filmin kafanızda çınlayan sesi, zifiri karanlıkta sadece 20 dakika mola vererek beş saat yol gitmek biraz sersemletici! Ama değer mi? Kesinlikle değer! Hayatımda gördüğüm en etkileyici doğal oluşumdu diyebilirim, bakmalara doyamadım.)  

Söylememe gerek yok herhalde: Grand Canyon oldukça soğuk olacaktır. Bizim gittiğimiz  17 Aralık günü yine hem ısı hem de bulutsuz/sissiz bir gün olması açısından çok şanslı bir gündü. Elbette yine de soğuk olduğunu tahmin edersiniz. Ve henüz kendime bir mont alamamış olan bendeniz trençkot altını ve üstünü destekleyerek farklı ve çok güçlü bir Meksika stili oluşturdum kendime. Hatta bir ara İso'cum "bence herkes şu an 'keşke şu Meksikalı kız gibi giyinseydik' diye geçiriyor içinden" dedi gezerken. Günün kombini solda..:)

10 saat otobüs yolcuğu yaşayacağınız günün yaklaşık 3 saatini Grand Canyon'da geçireceksiniz. Ve o 3 saatin bir saniyesinde bile gözlerinizi bu muazzam güzellikten başka yana çeviremeyeceksiniz. Dünyanın 2 milyar yıllık jeolojik tarihinin her katmanında gözlendiği ve Colorado Nehri'nin de etkisiyle şekillenmiş olan bu muhteşem doğa görüntüsü karşısında büyülenmemek imkansız. Keşke zaman sınırı olmaksızın önünde oturup saatlerce o katmanlara, o renklere, o dokulara dalıp gitsem, diye düşünüyor insan.

Grand Canyon'ın uzunluğu 446 km olup genişliği yer yer 26 km'ye kadar çıkabiliyor. Derinliği ise 1.8 km'ye ulaşıyor. Yürüyüş yolunda ve otobüslerin mola yerlerinde hem bilgilendirici hem de doğal hayatı korumakla ilgili uyarı niteliğinde birçok pano var. Bunlara da göz atmadan geçmeyin derim, çünkü gerçekten pek çoğunda ilginç bilgiler var. Zamanda yolculuk yaparken 1,84 milyar yaşında bir kayaya dokunmak ise paha biçilemez!


Grand Canyon size her noktasından sunacağı muhteşem görüntüler ve heybeti ile unutamayacağınız bir deneyim olacak."Bu Evren'de bir tozsun" hissine kapılıp gidebileceğiniz yerlerden biri. Sakın ola ki yoluna üşenip de gitmemezlik yapmayınız. Yol yorgunluğu akşam güzel bir banyo ve uykuyla geçer ama Grand Canyon etkisi bir ömür boyu zihninizde yer edecektir.

Sırada Cirque du Soleil'in Ka adlı şovu var. Hayatımda etkileyicilik anlamında yakınından geçen bir şey izlemediğim bu muhteşem şovun turneye çıkabilecek bir yapım olmadığını sanıyorum. Öyle bir altyapının kurulabileceği imkanlarda sahne sayısı bile çok azdır diye düşünüyorum ve Türkiye'deki sahnelerin bunlar arasında henüz yer almadığından eminim. Henüz şov başlamadan bile MGM Grand'in sahnesi karşısında ağzımız açık kalmıştı, ki performans sırasında kullanılan hareketli, dev platformlarla birlikte ağzımızı bir daha kapatabilmemiz mümkün olmadı. (Koca sahnenin zemininin 90 derece dik konuma geldiğini ve bu dik düzlemde bilgisayardaki bir savaş oyunundaymış misali dövüş figürleriyle savaşan insanları düşünün. İşte şöyle bir şey.)

Cirque du Soleil'in Las Vegas'ta sahneledikleri pek çok yapım var. Şehrin tüm otellerini kapatmışlar da diyebiliriz. En ilgi görenlerden biri -hatta belki de ilki- Ka (O'nun da çok etkileyici olduğunu duydum izleyen bir arkadaşımdan). Krallığın ikizleri şerefine düzenlenen bir davetle ve kılıç gösterileriyle açılır sahne. Kutlama havası yaşanmaktadır krallıkta. Ama bu mutluluk pek uzun sürmeyecektir. Kısa bir süre içinde ikizler birbirlerinden ayrılmak zorunda kalacak ve düşmanlar tarafından uzak diyarlarda sürgüne mahkum edilmeye çalışılacaklardır. İkizlerin bu dış mihraklardan (!) kurtulma süreçlerinde başlarına gelen maceraların anlatıldığı performansı nefesinizi tutarak izleyeceksiniz. İnanılmaz bir akrobasi, dövüş sanatları şovlarıyla gerçekleştirilen savaş sahneleri, tepenizden uçan insanlar ve oklar, halatlardan atlayanlar, masalsı görsel efektler, müzik, her şeyiyle ama gerçekten her şeyiyle kusursuz bir şovdu Ka.


Gerçi aylar önce bir kusur olmuş ne yazık ki. Soluğumuzu tutarak ve korkarak izlediğimiz kadar varmış meğer, çünkü 31 yaşında ve 22 yıldır profesyonel olarak akrobatlık yapan iki çocuk annesi  olan oyuncularından biri 30 Haziran 2013 tarihli gösteri sırasında yaklaşık 30 metreden düşerek yere çakılmış. 29 yıllık Cirque du Soleil tarihinde bir ilk olan bu acı olayı önce şovun bir parçası sanan oyuncular, kadının gerçekten öldüğünü anladıklarında şoka girmişler. Oyun durdurulmuş ve 17 gün de ara verilmiş. Haberin detayları burada. Böyle bir sahne kazası gerçekten çok korkunç ve umarım bir daha yaşanmaz.

Yazarken ve Youtube videolarını izlerken bir kez daha heyecanla hatırladım bu harika gösteriyi. Keşke bir Cirque du Soleil gösterisi daha izleme şansımız olsaydı. Bu arada biletleri alırken yine fırsat araştırmayı unutmuyorsunuz. Ben Ticketmaster, Expedia ve Lastminute'e bakıp tam birine karar vermek üzereyken bir de otelin web sayfasına bakayım dedim ve bingo! Diğerlerinde 3. kategori için ödeyeceğim bir fiyata 1. kategoriden bilet alabileceğimi gördüm. Umarım günün birinde  bu harika şovu izleme fırsatınız olur. Las Vegas'ın en güzel gecesiydi bana göre Ka'yı izlediğimiz gece. Zaten bir daha Las Vegas'a gidecek olursam "gündüz alışveriş ve yemek, gece Cirque du Soleil ve içmek" şeklinde bir plan yaparım sanırım.;)

Artık başka bir şehre geçme zamanı. Hazırsanız yarın sabah uçağıyla San Francisco'ya geçiyoruz. Bavul toplama zamanı! :)

4 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba İmge uzun zamandır seni takip ediyorum amerika yazılarını da dikkatle okuyorum bahar aylarında biz de böyle bir gezi planlıyoruz. las vegas için alternatif olarak helikopterle yapılan grand canyon turları olduğunu okumuştum acaba bilgin var mı?
sevgiler gizem

the bircan dedi ki...

cok keıflı olmuş*-*

Imge dedi ki...

Gizem merhaba,

Helikopterle Kanyon'u gezmek mümkün ama onun için de yine West Rim'e gidiyorsun (yani 2,5 saat gidip) üstüne helikopterli ekstra bir tura daha katılıyorsun. Bu yazıda linkini verdiğim sitede de başka şirketlerin turlarında da West Rim turlarını incelersen opsiyonel olarak sundukları helikopter turları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsin. 15-20 dakikalık bir uçuş oluyor sanırım ve fiyatlar da herhalde kişi başı 150-200 USD civarı. Biz South Rim'e karar vererek o opsiyonu direkt elemiş olduk. O yüzden değer mi bilmiyorum. Hem turları hem de gidenlerin yorumlarını bir araştır bakalım. Ona göre bir karar verirsiniz artık.

Umarım harika bir gezi olur..
Sevgiler..

Imge dedi ki...

Biraz öyle oldu Bircan.:)