Venice Beach ve Santa Monica

Los Angeles'ın en iç açıcı yerlerinden birindeyiz. Trafik yoksa şehir merkezine yarım saat mesafedeki Venice Beach ve Santa Monica gerçekten keyifli yerler. Arabayı yakın bir yerlere park ederek şirin butiklerin ve kafelerin olduğu Abbot Kinney sokağı boyunca ilerliyoruz. Bambi bize Intelligentsia'dan kahvelerimizi de alıyor. Oh, anlayacağınız keyfimiz yerinde.:)


Venice Beach boylu boyunca uzanan bir kumsal. Bizdeki işletilen "beach"lerle karşılaştırmayın, burası tam bir kumsal. Bomboş. Kulaklarınıza tecavüz eden bangır bangır bir müzik, şezlong bulma derdi, bir içki satmak için etrafınızda dört dönen garsonlar falan yok. Okyanusun sesi, güneş ve siz varsınız. İster tek başınıza oturup düşüncelere dalın, ister surf yapmaya gelin, ister piknik sepetinizi ve kitabınızı alıp güneşlenin. Plajın çeşitli yerlerinde basketbol sahaları, dans pistleri, vs mevcut. Yani spor ve eğlence isterseniz o da var. 

Bu upuzun sahil boyunca uzanan yürüyüş/bisiklet yolunda ise kafeler ve dükkanlar sıralanmış. Aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Hatta aramadığınız şeyleri de bulabilirsiniz. Örneğin İso'nun arkasında sol üst köşede gördüğünüz ve üzerinde 40$ yazan o yeşil yapraklı Green Doctors'tan marijuana almak serbest. Önce o yazan fiyata bir kart çıkartıp, sonra da oradaki "doktorların :)" vereceği hafif dozlarda otla iyileşebiliyorsunuz. Kartınız olduğu sürece yaptığınız şey yasal. Zaten medikal marijuana diyorlarmış buna. Ne kadar yaygın olduğunu da Los Angeles'ta  -ama daha çok San Francisco sokaklarında- dolaşırken sürekli burnunuza çarpan o kokudan anlıyorsunuz. Bu arada Venice Beach'te Rumi ile karşılaşmak da pek hoş bir sürpriz oldu bizim için. Sağ üst köşede, gördünüz mü?


Gelelim Venice Beach'in adının nereden geldiğine. İşte aşağıda gördüğünüz kanallardan geliyormuş. Bambi arabaya dönerken bizi bu masal gibi evler ve kanalların arasından geçirdi. Ve şehrin curcunası içindeki bu şirin evlere ve bölgeye bayıldım. Los Angeles'ta yaşanabilecek en sevimli yerler gibi göründüler hatta gözüme. 


Buradan çıkıp Santa Monica'ya gidiyoruz. Güneşi oranın canlı, cıvıl cıvıl Pier'inde batırıyoruz. Kısa ve öz Los Angeles gezimizde beach beach dolaşmaya gelmediğimiz için sadece Venice Beach ile yetindik ama sağ alt fotoğrafta çook uzaktaki koy da Malibu Beach. 1,5 beach gördük sayılır bence.:) 


Santa Monica Pier sokak göstericileri (dev yılanları boynunuza dolamak isteyenler dahil!), minik bir lunapark (atlıkarınca ve dönmedolaba bayılırlar zaten bu ecnebiler nedense :)), kafe ve restoranlarla dolu , eğlenerek vakit geçirebileceğiniz, çok keyifli bir yer. Ayrıca sahile çok yakın ve trafiğe kapalı 3rd Street Promenade boyunca her mağazayı bulabilir, alışveriş yapabilirsiniz. 


Alışverişten yorulup yemek molası vermek istediğinizde Blue Plate Taco'da rengarenk Meksika mutfağının ve harika kokteyllerin&margaritaların tadını çıkarabilirsiniz. 

Sırada Universal Studios var. Sonra bavulları toplayıp ikinci durağımıza geçeceğiz. Ama önce otele gidip biraz bayılalım lütfen, zira İso olmasa da ben hâlâ sabah dörtte uyanmaya devam ediyorum.:) 

Hiç yorum yok: