Notre Dame de Paris

Harikaydı! Tek kelimeyle...

22 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında Zorlu PSM'de sahnelenen bu şahane müzikali 1 Mayıs akşamı izleme fırsatımız oldu. Kendimi çok şanslı ve mutlu hissettiğim akşamlardan biriydi yine. Victor Hugo'nun ölümsüz eseri Notre Dame'ın Kamburu'ndan sahneye uyarlanan bu 1800lü yılların aşk hikayesi 15 yıldır müzikal olarak sergileniyor. Biz de onu izleyen 8 milyonu aşkın kişiden biri olduğumuz için mutluluktan sarhoş olmuş durumdayız adeta. İngilizce uyarlaması geldi Türkiye'ye ve bence hiç de fena değildi. Yani Belle bile kulağımı tırmalamadı desem yeridir. (Karşılaştırma açısından: Fransızcasını yıllar önce DVDde izlemiştim, sayılır mı bilmem? ;) )


Şair Gringoire, Rahip Frollo, Süvariler Komutanı Phoebus, güzeller güzeli Çingene Esmeralda ve tabi ki saf bir aşkla Esmeralda'ya tutkun yaşayan kambur zangoç Quasimodo... Ve 1800lerin Fransa'sı da başrolde diyebiliriz. Müzikler, sesler, hikaye... Nefisti. Büyülenmiş gibi iki saat gözümüzü kırpmadan izlediğimiz, yaşadığımız bir gece oldu. 

Hikayesini hepiniz biliyorsunuz, uzun uzadıya yazmıyorum. Victor Hugo'nun kiliseye karşı takındığı eleştirel tavrı ve aydınlanmacı, özgür bakışını da belirtmeye gerek yok. Ama hikaye içinde özellikle Rahip Frollo karakteri sayesinde bunun yansımalarını sık sık görüyorsunuz. Şair'in dediği gibi "biz kadını aşkımızla, şiirimizle yüceltiriz; sizin gibi kapılar ardına hapsetmez, cezalandırmayız." Şu dünyada güzellik adına, bize ağız tadıyla nefes aldıracak ne varsa sanatta, sanatçılarda var. Bunu anlamamak, hissetmemek için duyusuz olmak gerek bence. Dini kimliği altında belki de en ahlaksız ve zayıf karakter olduğu için karakterine tükürmek istediğim Rahip'inse sesine aynı şeyi yapamayacağım, çünkü Şair'le birlikte favorilerimdendi.  

İzleyenler sevinin, kaçıranlar üzülün ve bir dahaki sefere kaçırmamak için elinizden geleni yapın derim. Önümüzdeki bir yıl içinde iki dev yapım daha Zorlu PSM'de olacak. Şimdiden tarihleri not edin.


Bu arada körle yatanın şaşı kalktığını da bu son fotoğrafımla bizzat doğrulamış oluyorum sanırım. Foto Flu diye dalga geçtiğimiz İso'cumun yanında dura dura benim fotolar da flulaşmış! :P (Foto Flu lakabının isim  annesi Dido'ya da buradan sevgiler..:) )

İyi haftalar hepinize..


2 yorum:

Keşke Gerçek Olsa dedi ki...

Ben de izledim ve çok çok beğendim. Sabırsızlıkla Operadaki Hayalet'i bekliyorum :)

Imge dedi ki...

Keşke Gerçek Olsa,

Şimdiden söyleyeyim, çok seveceksin onu da..;)