Duvarların Dili

Pera Müzesi'nde 13 Ağustos'tan itibaren çok ilginç bir sergi başladı, biliyor muydunuz? Graffiti ve sokak sanatı ile ilgili örneklerin yer aldığı bu sergide Türkiye'den ve dünyadan farklı jenerasyon ve disiplinden sokak sanatçılarının çalışmalarını görebilirsiniz. Bunların yanı sıra Paris'te yeraltı mezarlarındaki sokak sanatı örneklerini görebilir,  kalıp boyama ile yapılan örneklerin videosunu izleyebilir, duvar yazıları fotoğrafları da görebilirsiniz. 


Üç kata yayılan bu serginin bir de Beşiktaş ve Beyoğlu'ndaki çeşitli noktalarda yer alan dış mekan bölümü var. Abbasağa Parkı, Ihlamurdere Caddesi, Beyoğlu Camialtı, Ortaköy Kültür Merkezi, vs gibi yerlerde bu sergi kapsamındaki sokak sanatı örneklerine rastlayabilirmişsiniz. Ben henüz sadece müzedekileri görebildim. Ve onlar arasında en bayıldıklarımdan biri de Herakut'un aşağıdaki çalışması oldu. Bir çıkmaz sokak köşesi gibi görünen enstalasyonun her köşesindeki yazılara bayıldım. 

"Life and death are twins... even when apart, they feel each other's presence. (Yaşam ve ölüm ikizlerdir... ayrı olduklarında bile birbirlerinin varlıklarını hissederler.)" Ya da bu. Ya da kaplumbağanın önündeki düşünce baloncuğunda yazan "I was contemplating whether turtles really are like burocrats (yanlış yazmış ama olduğu gibi bıraktım :P) or faster. (Düşünüyorum da kaplumbağalar gerçekten bürokratlar kadar yavaşlar mıdır, yoksa onlardan daha mı hızlılardır.)"


Graffiti kültürü, 1970lerde Amerikan rüyasının sorgulandığı bir dönemde New York'ta yaşayan azınlık Afrika ve Hispanik kökenli gençlerin, varoluşlarını ifade etme ve alanlarını belirleme ihtiyacı ile doğmuş olsa da artık "çağdaş kent sanatı" olarak çok daha geniş kitlelerle kabul gören bir akım olarak yoluna devam ediyor. Genç ve protest ruhu ile klasik sanattan ayrılsa da sanat olduğu tartışılmaz. Tam da bu bağlamda alttaki kolajın sol üst köşesindeki söze katılmamak mümkün mü: "Art is anything you can get away with! (Sanat, birlikte kaçabildiğin her şeydir!)


Duvarların Dili Graffiti / Sokak Sanatı sergisi 5 Ekim'e kadar devam edecek. Bence o zamana kadar yolunuzu mutlaka Pera Müzesi'ne düşürün ve birbirinden ilginç sokak sanatı örneklerini kendi gözlerinizle görün derim. 

Bu arada bana biraz müsaade. Sezon finali yapıp geleceğim. ;) 
Blogdan olmasa da Instagram, Twitter ve Facebook'tan sesimi duyururum fırsat buldukça. 

İyi hafta sonları. 

Hiç yorum yok: