İstanbul Unveiled

Dün akşam Şerif Yenen'in 25 yıllık turist rehberliği ve seyahat yazarlığı deneyimini aktararak, her detayıyla birebir uğraşarak, İstanbul'u benzersiz kılan yönleri ortaya çıkarmak için yaklaşık üç yıllık bir çalışmayla yarattığı İstanbul Unveiled'in basın toplantısı için Hard Rock Cafe'deydim.

Amerika, Hırvatistan, Polonya, Bulgaristan, Azerbaycan'da birçok film festivalinde değişik dallarda ödül almış olan “İstanbul Unveiled” bir belgesel film niteliği taşıyor. Tamamını izleyeceğimizi sanmıştım, ama kesitler izleyerek Şerif Bey'den bilgiler aldık. Evimize dönerken de İstanbul Unveiled DVD'lerimizi yanımıza almayı elbette unutmadık. Mercan Dede, Baba Zula ve Burhan Öçal projeye müzikleriyle katkıda bulunmuşlar. Onların dışında da izlerken göreceğiniz üzere her dalda pek çok işinin ehli ismin katkısı göze çarpıyor.

Şehri ziyaret eden Amerikalı genç bir kadın turistin gözünden anlatılan İstanbul'da pek çok yere ve isme konuk oluyorsunuz, ama ne yazık ki yine de yetmiyor. Bir saate sığabilen İstanbul bu kadar. Ne yazık ki şehre her yıl gelen yaklaşık 10 milyon turistin yüzde 99'unun İstanbul'da ortalama 2-2,5 gün geçirdiklerini düşünecek olursak aslında İstanbul'da ne kadar az yer görüp ve nispeten sınırlı bir fikir edinip ülkelerine döndüklerini tahmin edebilirsiniz. Şerif Yenen de buradan yola çıkarak yabancı turiste Topkapı Sarayı, Sultanahmet Cami ve Ayasofya üçgeninden daha fazlasını göstermeyi misyon edinmiş.

Bu belgeselde Amerikalı Jessica Berkmen'ın

-Asena'dan oryantal dansın inceliklerini öğrendiğini,


-Nadir Güllü ile baklava yapılışını izlediğini,


-Burhan Öçal ile rakı-balık sofrasına oturduğunu,


-Süleymaniye Hamamı'nda sefa yaparken kendisine masaj yapan tellağa merak ettiği soruları sorduğunu,


-İstanbul Modern küratörlerinden Çelenk Bafra ile bu modern sanat müzesini gezdiğini,

-Nick Merdenyan'dan hat ve tezhip sanatını gözlemlediğini,

-Sema töreni izleyerek Mevlevilik ve semazenler hakkında bilgi aldığını,


-Demet Sabancı'nın yalısına konuk olarak Boğaz'daki yalıları dışarıdan görmenin dışında, içindeki hayata da tanıklık ettiğini,


-Kahve falı baktırdığını,


-Tülin Şahin ve Dilek Hanif ile moda ve tasarım sohbetleri ettiğini,

-Sultanahmet Camii'nin imamı Emrullah Hoca ile İslam dini üzerine sohbet ettiğini ve merak ettiklerini sorduğunu,

-Vedat Başaran eli değmiş Türk mutfağıyla tanışmasını,


-Nakkaş Halı'da kültürümüzün bir parçası olan halı ve kilimlerin dokunuşu hakkında bilgiler almasını izleyeceksiniz.

Kesinlikle çok güzel düşünülmüş bir proje. Güzel bir İstanbul tanıtımı. Kültürel etkileşimler serisinin önemli bir parçası. Şerif Yenen'in bireysel olarak maddi ve manevi çaba ve katkılarıyla ortaya çıkmış -elbette güzel olan her proje gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan destek falan görmemiş- ve bizi yurtdışında başarılı bir şekilde tanıtacağını ve İstanbul'a gelme hissi uyandıracağını düşündüğüm bir çalışma olmuş. Hak ettiği maddi ve manevi karşılığı almasını dilerim. Başta Şerif Yenen olmak üzere emeği geçen herkesin eline sağlık diyorum. Umarım bu projeler ciddi anlamda destek bulur ve serinin devamı gelir.

İstanbul Unveiled tanıtım videosunu izlemek isteyenler buraya. Satın almak isteyenler buraya ya da buraya. Hard Rock Cafe'ye gidip bira içmek isteyenler ise buraya. :P


2 yorum:

Güven Turan dedi ki...

Tanıtım videosunu izlemiştim, Jessica Berkmen bana biraz yapay geldi ama yine de belgeseli merak ediyorum tabii. :)

Imge dedi ki...

Güven Turan,

Film olsaydı dediğinize katılabilirdim. Ancak bu bir seyahat belgeseli olduğundan ve Jessica'nın işi de merak ettiklerini röportaj yapar gibi sormak olduğu için o hali çok gözüme batmadı sanki.

Sevgiler.