Kış Dönümü

En son DOT'un İki Kişilik Yaz'ını bayılarak izledikten sonra yazdığım yazıyı nasıl bir kişisel not düşerken bitirdiğimi hatırlayalım: "içimizi ısıtmayan, yüzümüzü güldürmeyen, ağzımızı burnumuzu tekmelerken düşündüren (!), küfrederken sorgulatan, tırsıtırken nefes kesen o eskinin sert içerikli DOT oyunlarını da özledim ben yahu." Hah işte, Kış Dönümü'nden çıktıktan sonra daha ne düşüneceğimi bile bilemeden aklımdan geçen "başka bir şey dileseymişim!" oldu. ;) Şiddet sahneleri olmasa da "sert içerik" ibaresi kesinlikle yakışır bu oyuna! 

DOT, Kanyon'daki yeni yerinde sezonun çok etkileyici yeni oyununu sahnelemeye başladı geçtiğimiz Cuma gününden itibaren. Biz de 4 Aralık Cumartesi günü hazır ve nazır oradaydık. Üstelik gecenin bonusu olarak ilgiyle takip ettiğim, sıkı bir tiyatro izleyicisi olan Bir de Benden Okuyun blogunun yazarı sevgili İzzet Şahap ve eşiyle de tanıştık o akşam. Yolu tiyatrodan -ve seyahatten ;)- geçen insanlarla tanışmak ayrı bir keyif doğrusu. ;)


Oyuna dönecek olursam. İçinizi karartacağı kesin, çünkü on yıl sürmüş bir savaşın sonrasına götürüyor bizi. Ve savaşın yeniden başlama olasılığı da hâlâ var. Aç iki kadın, bir çocuk ve savaştan dönmüş ruhen ve bedenen yaralı bir askerin kesişen hayatları. Sert koşulların insanı insanlığından çıkardığı dönemlerde bile bir umut ışığı görmek mümkün müdür? Sanki her şeye rağmen mümkün gibi... :/ Ya da değil mi? Bilemedim ya, ben daha karamsar bakan tarafım her zaman, o yüzden o umut ışığını da ısrarla göremedim sanırım. Ama yine de ne olursa olsun mercanköşkler ve fesleğenler yetiştirmeye, balık kızartıp limonotu ile birlikte yemeye, çocuklara mis gibi taze inek sütü içirmeye inanmak lazım şu hayatta. 

Murat Daltaban'ın yönettiği oyunda Pınar Töre nefis bir oyunculuk sergilemiş. Gözümü alamadım kendisinden desem yeridir! Diğer oyuncular ise Deniz Türkali, Cem Sürgit, Can Şıkyıldız ve her oyunda değişen, dönüşümlü oynayan dört çocuk oyuncudan biri. DOT bünyesine çocukluktan dahil olmak ne güzel bir şeydir diye düşündüm. Ne mutlu o çocuklara ve onları oraya yönlendiren ailelerine.

Oyun hakkında daha fazla bilgi, tarihler ve bilet almak için DOT'un web sayfasına uğrayın derim. Aralık ayına Kış Dönümü yakışır. ;)

Not: Suvla'nın oraya bir şarap barı ve restoran açacağını düşünmeli miyim, yoksa sadece o geceye özel bir durum muydu bilmiyorum. Ama açsa oyun öncesi ve sonrası uğrak yeri olarak süper ötesi bir durak olur bence! Suvla aaç aç aç! ;)

İyi seyirler!

3 yorum:

Adsız dedi ki...

bilet almadan önce sizden okumak gibi bir alışkanlık gelişti bende; bu yazınızı bekliyordum.. teşekkürler

Imge dedi ki...

Merhaba,

Ve ben teşekkür ederim bu güzel yorumunuz için. Bundan önceki DOT yazılarım sonrasında bilet alıp da pişman olmadıysanız buna da gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz. Ayrıca daha yazmadım ama Mam'Art oyunu olan İKSV Salon'da oynayan Özel Kadınlar Listesi'ne de mutlaka gidin derim.

Sevgiler.

Adsız dedi ki...

hayır, uyduğum hiç bir tavsiyenizde pişman olmadım ancak gündem sert, hayatlarımız zor; iyimserliğe ihtiyacımız var ama
yine de oyunu görsek mi görmesek mi diye düşünüyor.. yazınızı bekliyordum :)