Güzel Öyküler İçin

Birbirinden güzel öyküler için size bu iki kitabı okumanızı öneriyorum. Can Yılmaz, Klişe Hayatlar Matbaası'nda ağırlıklı olarak esnaf öykülerine yer vermiş. Hepsi birbirinden sıcak ve bizden olan bu öyküleri çok seveceksiniz. Ama bir tanesi var ki benim için çok özel kalacak. Son yaşanan olaylardan sonra endişe ve üzüntüyle donduğumu, adeta hissizleştiğimi düşünürken okuduğum Bir Mayıs Ütopyası adlı son öykü beni hüngür hüngür ağlatarak -ki yazarın bunu hedeflemediğini, benim sinirlerimin bozuk olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz-, ne kadar şaka yollu desek de "bu ülkeyi kafamda bitirememiş" olduğumu ve hâlâ umut kırıntılarıyla baktığımı, bizi gururlandıracak güzel şeylerin yaşanmasına ne kadar hasret olduğumu bana gösterdi. Sırf bu yüzden bile helal olsun Can Yılmaz'a. Artık gönül rahatlığıyla "Yılmaz Kardeşler" hastasıyım diyebilirim. ;)   


Nejat İşler ise ödünsüz duruşuyla, doğallığıyla, -mış gibi görünmek adına kılını kıpırdatmamasıyla en hayran olduğum insanlardan biridir. Yaptığı her işi tutkuyla yapan bu güzel adamın son dönemlerdeki tutkusunun da Gümüşlük olduğunu biliyoruz. Gerçek hesap Bu adlı son kitabının tüm geliri de Gümüşlük Spor'a gidecek zaten. Kitapta kısa öyküler halinde kendi anılarına yer vermiş Nejat İşler. Internet'te olur olmaz kendisine atfedilen aforizmaları kadar ilgi çeker mi bilmem, ama tüm içtenliğiyle yazmış işte yaşadığı birtakım şeyleri. Nejat İşler'i seviyorsanız, kitabı da seversiniz bence. 

İyi haftalar!

Not: Ağustos'un biri geldi bile. Yaz bitecek diye üzülmeye başlayanlar bir el kaldırsın, yoklama yapacağım. ;)

3 yorum:

OĞUZ ÇAKIR dedi ki...

kocaman bir el kaldırıyorum ben, ziraa OHAL nedeniyle izni iptal edilen devlet memurlarındanım:(

Işın dedi ki...

üzülmek mi ? Gün sayıyorum, bu yaz havalar iyi gidiyor derken sıcak ve nemden ölüyoruz. Antalya'nın nemini düşünemiyorum bile. Yılın en sevmediğim ayı ağustos, dört gözle eylülün gelmesini bekliyorum😀

Imge dedi ki...

Oğuz Çakır,

Ah, o iyice zor olmalı. :( Umarım bir an önce izinlerle ilgili kısıtlama biter ve güzel bir yaz tatili yapabilirsiniz. Sevgiler.

Işın,

Kaş o kadar nemli olmadığı için ve önümde bana göre dünyanın en güzel denizi olduğu için bana bunaltıcı gelmiyor Ağustos galiba. ;) Dediğin gibi Eylül kesinlikle daha güzel ama psikolojik etkisi kötü ya, arkasından sonbahar ve kışın geleceğini biliyorsun, günler kısalıyor, hava giderek grileşiyor falan. Cık! Onu seveceğime Ağustos sıcağını severim daha iyi ;)