Kaş Günlükleri #3 - Yeme-İçme-Mutfak Alışverişi

Madem artık yarı buralıyız, elbette burada bir simitçimiz, manavımız, kasabımız, balıkçımız ve marketimiz olmalı değil mi? İşte şimdi biraz bu konulara değineceğim ve Kaş'ta ev kiralayarak yazlıkçı olarak gelmeyi düşünenlere de dev bir hizmet sunmuş olacağım.  ;)

Simit İçin 

İsocum simit konusunda her geçen gün kendini aşıyor. Her sabah uyanıp yüzünü denizde yıkamaya gidenlerden olduğu için dönüşte simit alma görevi onun. Ve simit ve ekmek konusunda en favori fırınımız Çiğdem Unlu Mamuller. Migros'tan Otogar'a doğru devam ederken solda göreceğiniz geleneksel bir fırın burası. Her boy simiti ve harika tam buğday ekmeğini buradan alıyorsunuz. 


Manav ve Kasap

Meyve sebze alışverişi için illaki Uçarlar Manav'a uğramalısınız. Cuma günleri kurulan pazardan bile daha taze ve bol çeşidi bulabileceğiniz, başka yerde eşini benzerini görmediğim büyüklükte bir yer burası. Klasik meyve sebzelerden avokadoya, misket limonuna ve deniz börülcesine kadar her şeyi bulmak mümkün. 

Hemen karşısında ise Likya Kasabı bulunuyor. Evlere servisleri de var. Nefis kasap köfte ve kasap sucuğu, kaburgası, antrikotu, bilimum et ve tavuk çeşitleri burada sizleri bekler. Bu iki durak da Carrefour'dan içeri girer girmez sağlı sollu karşınızda olacak.

Market için

İflah olmaz bir Migrosçu olmama rağmen burada Migros'a sadece kahvaltılık çeşitleri için gidiyorum. Carrefour temizlik malzemeleri ve içki açısından çok çdaha fazla çeşide sahip. Mezeler, içki, kuruyemiş, kedilere mama ve hatta şarap kadehi, lavabo pompası, vs gibi aklınıza gelen her şey için Muhtar AVM sizi bekliyor. Ben hep Muhtarlar demeye alışmışım buraya. Aynı şekilde plajda yanımızda konuşan bir gruptan birinin de Muhtarlar dediğini duydum. Arkadaşı hemen onu düzeltti ve "Muhtarlar değil, Muhtar" dedi. Çocuğun yanıtına çok güldüm: "Abi Muhtar olamayacak kadar kocaman orası ya. Ne sanıyor kendini, Carrefour musun, Migros musun sen? Muhtarlar olması gerek yani!" Kıh kıh.. Demek benim de bilinçaltımda böyle bir etkisi olduğundan Muhtarlar deyip duruyorum. ;)

Balık için

Maalesef hayallerimdeki gibi bir balık pazarı ile karşılaşamadım burada. Dondurulmuş ürünler ve şanslıysak havuz çuprası ve levreği bulabileceğimiz iki üç balıkçı var ama bahsetmeye değmez bence. Nerede benim Beşiktaş Balık Pazarı'ndaki Derya Balık'ım, nerede burası. Fethiye'de güzel balık pazarı var diyorlar, ama balık almak için bir saat gidecek değilim herhalde. Yine de yemelik olmayan başka balıklar aldım bu aralar. ;)


Sağdaki Atelier Vitray'dan. Fırt'ın karşısındaki minnak dükkandan bahsediyorum. Geçen sene Haziran'da oradan Kaş'ta ev sahibi olma niyetiyle bu nar ağacını almıştım ve niyetim gerçekleşirse mutlaka Kaş'a da oradan bir şeyler alacağım demiştim. Ekim'de, benim bile beklediğimden kısa bir sürede niyetim gerçekleşince Hilal'in uğurlu ellerine hemen yeni siparişimi verdim. Sarhoş -aşk sarhoşu- Balık ve Motorcu Akrep evimizin duvarını süslüyor şu an. ;) Fırt'ın sırasında devam ederken hoş otantik takılar da satan bir yerden de -adını unuttum, bakınca güncelleyeceğim yazıyı- balıklı halhalımı alarak balığa böyle doydum diyelim. ;)

Sırada farklı bir beach ve iki lezzet durağı önerisi var. Ayrıca Echo Bar'ın canlı müzik programlarını da sıkı takibe aldık. Onların da videolarını yükleyeceğim en kısa zamanda. Yani ülke gündemiyle bir anda bambaşka bir yere savrulmazsak tabi!


Begonvil güzelliğinde kalın!


3 yorum:

Benden Bizden dedi ki...

Güle güle oturun yeni evinizde, çok sevindim :))

Işın dedi ki...

Özlemişim Kaş'ı, Türkiye'nin en güzel yerlerinden bence de. Kalkan'ı da çok severim. İkisi de Antalya'da olamayacak kadar güzel 😀 Kalkan dan da haberler bekleriz.

Balıklı halhal yakıyor., bayılırım balıklı takılara. Zaten Kaş ve Kalkan takıcı ve bilumum el sanatları açısından da bir cennet.

Güle güle oturun, keyifli yazlar !

Imge dedi ki...

Benden Bizden,

Çok teşekkürler. Sevgiler. ;)

Işın,

Kaş, Antalya'da olamayacak kadar güzel demişsin ya hani, el yükseltiyorum: benim için yeryüzünde cennetin tanımı burası. ;) Kalkan'a uğrar mıyız bilmem, açıkçası Kaş'tayken oranın özlemini çektiğimizi çok söyleyemeyeceğim. ;) Bir de İngiliz nüfus bu sene olmadığı için çok boş olduğu söyleniyor. Takılar konusunda ise kesinlikle haklısın. Burası o açıdan da bir cennet diyebiliriz. ;)

Çok teşekkürler güzel dileklerin için. Yolun düşerse kahveye beklerim. ;)
Sevgiler.