Uçurtma Avcısı - 2. Baskı (Bu kez film!)

Tatilde okuduğum kitaplar arasındaki favorimin ve hatta tüm zamanların favorisi olabilecek kadar etkilendiğim kitabın Uçurtma Avcısı olduğunu daha önceki yazılarımdan birinde söylemiştim. O yazıda kitabın konusundan bahsetmiş ve filminin de çekilmiş olduğunu belirtmiştim. Yazıyı hatırlamak isteyenleriniz buraya lütfen...

Bayılarak okuduğum bu etkileyici kitabın filmini de bayılarak izledim. Filmin kitapla son derece uyumlu gittiğini düşünüyorum. Yönetmen Finding Neverland filmini de yönetmiş olan Marc Forster. Karakter seçimleri cuk oturmuş diyebilirim. Tam da kafamda canlandırdığım tipleri ve ortamları gördüm. Hasan, kitaptaki kadar olmasa da beni yine ağlatmayı başardı. Çocuk oyuncularla ilgili tip seçimlerinden sonraki ilk favorim Baba karakteri oldu! Homayoun Ershadi baba rolüne çok yakışmıştı.


Film ile ilgili tek olumsuz eleştirim, kitapta detaylı bir şekilde anlatılan Sohrab'ın suskunluğunun ve güvensizlik hissinin nedeninin filmde iyi anlatılamamış olması olacak! Emir ve Sohrab'ın Taliban'ın elinden kaçış sahneleri de kitaptaki kadar inandırıcı olamamış malesef! Ama son bölüm ile ilgili bu detaylar dışında filmi çok beğendiğimi söyleyebilirim. Bence çok başarılı bir uyarlama olmuş ve izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bizim gibi sinemalarda neler olup bittiğini yakından takip eden bir çift nasıl olup da bu filmi kaçırmış inanılır gibi değil! Ayrıca neden bu tür filmlerin tanıtımları ya da haklarında yazılmış eleştiri yazıları ve yorumlar gözümüze çarpmayacak kadar az olur? Bir de kitabı okuyanlar ve/veya filmi izleyenleriniz için bir tartışma sorusu: Emir'in vicdanı rahatlamış mıdır dersiniz?

3 yorum:

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

Hiç sanmam yaşadığı sürece devam edecektir vicdani muhasebesi :)
ben bulamadım nereden buldun İmge D&R de yoktu..

İmge Tan dedi ki...

ben idefix'ten sipariş vermiştim Kıymet. bir de orayı deneyebilirsin.

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

tamamdır bugün sonunda buldum..yazdıkların çok heyecanlandırdı bende izlenimlerimi paylaşacağım..çok sevgiler...