Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde Mirkelam Sefası

Daha önce Kıymet'ten ve başka birçok kişiden ya da web sayfalarındaki yorumlardan Mirkelam'ın sahnesinin çok keyifli olduğunu duymuştum. O yüzden gidilecekler listeme almıştım. Kısmet dün akşamaymış. Akşam dediysem gece yarısına!

Mirkelam, her Cuma gecesi saat 00:30'dan itibaren Beyoğlu Hayal Kahvesi'nde sahne alıyor. Biletleri Biletix'ten alma şansınız var, ama elbette oradan almanızı tavsiye etmiyorum. Girişte kapıdan alabilirsiniz. Fiyatı 30 TL (bir yerli içki dahil)!

Mirkelam fanatiği değilimdir, ama şarkılarının çoğunu da severim. Eskileri de yenileri de... Açıkçası tüm olumlu yorumlara rağmen canlı performansının iyi olmayabileceğini düşündüğüm bir isimdi, ama yorumların çok doğru olduğunu gördüm. Çünkü Mirkelam iki saat boyunca eskilerden yenilerden, hızlı ya da yavaş pek çok şarkısını seslendirdiği o sahneye çok yakışıyordu! Çok keyifli bir gece geçirmemizi sağladı. "Unutulmaz", "Her Gece", "Aşkımsın", "Elma Değil, Ayva", "Asuman", "Tavla", "Hatıralar", "Kokoreç" gibi hit olmuş şarkılarının yanı sıra yeni albümünden de birkaç parça seslendirdi ve Hayal Kahvesi'ni coşturdu. Dokuz sekizliklerle de kapanışı yaptı..:)

Bu arada Tarkan, Kenan Doğulu, Teoman, ve pek çok başka isimle ilgili düşündüğüm bir şeyin Mirkelam için de geçerli olduğunu gördüm. Bence bir erkeğin en yakışıklı olduğu dönem kesinlikle 35 ile 45 yaşları arası olsa gerek! Mirkelam, çok yakışıklı bulduğum erkeklerden biri değildir, ama şu anda ilk çıktığı dönemlerden çok daha yakışıklı olduğunu düşünüyorum. Neyse, konuyu dağıtmayalım lütfen!

Uzun zamandır gitmemiş olduğumu fark ettiğim Hayal Kahvesi'nde ise her şey aynıydı. Tuhaf bir şekilde oraya bir sempatim vardır benim. Çalışanlarını, çalan müzikleri, 1992'den beri var oluşunu (bu aynı hizmet kalitesini koruduğu anlamına gelir ve pek nadiren rastlanan bir durumdur!) ve ortamını severim. Ama tabi ki olumsuz sayılabilecek yönleri de var ve bunların en başında mekanın küçüklüğü geliyor! O kadar ufacık bir yerde elinde içkinle rahat rahat bir sanatçıyı izlemek mümkün değil. Bir yandan içkine, bir yandan çantana sahip ol, başını sağa sola uzatarak "Hadi Yine İyisin Tayfun" misali sanatçıyı görmeye çalış (sesini duymak yetmez bana, illa ki görmem gerek, hem de en net yerden!), oranı buranı yakabilecek sigaralara karşı savunmada ol ve saniyede yirmi kez omzuna dokunup, geçmek için izin isteyen garsonlar ve tuvalete gitmeye çalışan insanlara yer açmaya çalış!! Çok zor iş! Bir kez daha ortama adapte olmayı başarabilen multi fonksiyonel yapımı takdir ettim diyebilirim. Bu arada tam da Mirkelam'ın yeni şarkılarından Mutlu Olmak İstiyorum şarkısında kendimi tuvaletlere doğru hareket eden akıntıya bırakarak ihtiyaç molası verdiğimi de belirtmeden geçemeyeceğim. Bu durum çekim yasasına falan boş vermiş şu anki ruh halime pek bir uygun düştü sanki! Mutlu olmak istemiyor muyum ne? Neyse, iyiyim ben böyle. Hatta dokunmazsanız ısırmam da! :)

Ortamla ilgili bu "küçük" eleştirime rağmen 'çağırdığınız anda gelirim' diyebileceğim etkinliklere bir yenisini daha eklemiş durumdayım! Yani "Hazırlan, Mirkelam'a gidiyoruz" dediğiniz anda hazırım!

(Çağrıldığım anda hazır ve nazır olurum dediğim bir diğer etkinlik için bkz: Artiste Terasse - Zeynep&Murat)

O zaman son olarak ne yapıyoruz? Buradan Mirkelam'a kocaman bir teşekkür ve sevgilerimizi gönderiyoruz! Yeniden görüşmek dileğiyle!!

Hiç yorum yok: