Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Biraya Dair

Pazar sabahı uyandık. Pazar sabahı derken öğleni kastettiğimi artık biliyorsunuzdur. Kahvaltımızı bile yapmadan oyumuzu kullanmaya gittik. Muhtarımızla tokalaştık, İstanbul için içimizden geçen adayın kazanmasını dileyerek oyumuzu verdik, sonra gazetelerimizi ve simitlerimizi aldık, evimize gelip kahvaltımızı yaptık. İso'cum çaylar eşliğinde kâh PSP oynayıp kâh gazetelere dalarken ben de evdeki ufak tefek birkaç işi hallettim. Sonra İso'cumun başına dikilip, onu Beyoğlu'na götürme planımı kendisine açıkladım. Kızılkayalar hamburger ve İtalyan dondurmasıyla kendisini kandırdım ve kocamı Pazar günü evden çıkarmayı başardım. Hem de asıl amacımız bir sergi gezmekti. İso'cumun sergi gezmek için evdeki Pazar sefasını bırakıp dışarı çıkması için serginin oldukça ilginç bir konusu olmalıdır. Eh, Efes Pilsen sponsorluğunda Garajistanbul'da sergilenen "Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Biraya Dair" sergisinin de konusu kocamın ilgisini çekecek kadar ilginçti! :)


Araştırmacı yazar Mert Sandalcı'nın 20 yıllık çalışmasının ürünü olan koleksiyonuna sahip çıkan Efes Pilsen'in sponsorluğundaki bu sergideki eserler Osmanlı’da içki tüketiminin şer’i kurallarla yasaklanmaya ve denetilmeye çalışılmadığını ortaya koyuyor. Geçmişin sosyal hayatında biranın yerinin yeniden keşfedilmesini sağlarken, biranın sosyal hayatta hep var olduğunu belgeliyor. Osmanlı'nın, katı kuralların egemen olduğu bir imparatorluk olmadığı gibi, Avrupalı yaşam biçiminden izler barındıran bir devlet olduğuna ve hatta Cumhuriyet sonrası bazı uygulamaların Osmanlı’daki serbestliğin gerisinde olduğuna işaret ediyor.

Sekiz bin yıllık bir geçmişe sahip olan biranın Osmanlı'dan Cumhuriyet'e kadar olan dönemde toplumsal hayattaki yerini belgeleyen bu koleksiyonda birbirinden ilginç objeler, belgeler ve fotoğraflar göreceksiniz. Osmanlı'da birahaneler var mıydı? Bomonti semtinin adı bira üreticisi Bomonti ailesinden mi geliyor? Ankara Bira Fabrikası'nın kuruluşu ve Tekel birasının meşhur onlu kasaları ile ilgili resimleri görmek ister misiniz? Osmanlı bira bahçelerinde biranın hangi kupalarda içildiğini merak ediyor musunuz?O zaman İstanbullular 19 Nisan'a kadar Garajistanbul'da; Ankaralılar 23 Nisan-5 Mayıs arası Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde; İzmirliler ise 13 Mayıs-31 Mayıs arası Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde biranın sosyal tarihinin bir dönemini kapsayan keyifli bir yolculuğa çıkabilirler.

Hatta üstüne de kocaman bir Arjantin bardakta buz gibi bir bira içip keyiflerine keyif katabilirler. Bence sakıncası yok! Şerefe! :)

Hiç yorum yok: