İstanbul Kazan Biz Kepçe!

Annem ve babam İstanbul'dalar. Aileleriyle ayrı şehirlerde yaşayanlar günlerimizin nasıl geçtiğini tahmin ediyorlardır. Gezerek ve yiyip, içerek! Sabah 9,30 kalkış ve mesai yaparcasına gezmeye başlayış! Şehrin çeşitli köşelerinde karşınıza çıkabilirim, haberiniz olsun. :)

Pazar akşamı gelmiş olmalarına rağmen bir sürü şey yapmışız. Bugün yağmurlu bir gün olduğu için yarım gün mola verdik. Zaten babamın toplantısı var. Biz de dinleniyoruz bakalım. O arada şimdiye kadar neler yaptığımızdan kısaca bahsedeyim.

İlk gün bizimkileri otellerinden alıp, Nişantaşı'ndaki Kırıntı'ya gittik. Orası çok sevdiğim yerlerden biridir ve Pazar akşamı olduğu için de çok boştu. Üst kattaki uzun masaya evimizin salonundaymış gibi rahatça kurulduk. Kırıntı'nın burgerleri muhteşem, pizzalar da çok güzeldi, ama ben artık tatiller sonrasında rejime girsem iyi olacağını düşündüğüm için nadiren karşılaşabileceğiniz bir pozla karşınızdayım: akşam yemeği olarak salata ve cola zero tercih etmişim. :)Resimdeki eksiği buldunuz mu? Nasıl fark etmezsiniz, kocacım aramızda değil! Kendisi haftasonu boyunca iğrenç grip virüsüyle cebelleşti maalesef.Pazartesi günü güzel havayı değerlendirip, sahil yürüyüşü yapmaya karar verdik. Rumelihisarı'ndan başladık, Ortaköy'de House Cafe'de uzun bir şarap ve peynir tabağı molası verdik ve Beşiktaş'a doğru devam ettik. House Cafe de çok sevdiğim yerlerden biridir. Yemeklerin tadı, sunumu ve hizmet bakımından zaten çok sevdiğim bir yer olan House Cafe'nin en sevdiğim şubesi de o muhteşem manzarasıyla Ortaköy'deki şubesidir. Güzel havalarda buranın açık bölümünde kendinize bir sefa kaçamağı hediye etmenizi tavsiye ediyorum. Akşam "İso'cum hasta hasta dışarı çıkamıyorsa, biz onun başında toplanırız" diyerek bize geldik.

Dün İstinye Park ve Beyoğlu'nda ayak basmadık yer bırakmadık. Ben bir de o kadar gezmenin üstüne akşam spora gittim. Gece yatağa yattığımda bacak kaslarımın hepsinin ve diğer kaslarımın da bir kısmının isyan çığlıkları attığını adeta duyabiliyordum. İstinye Park'ta Shoe Art kapsamında İstanbul'un çeşitli yerlerine yerleştirilen birkaç tane dev ayakkabıyı da favori listeme ekledim. Soldaki A46'nın sahibi Tuana Büyükçınar'ın tasarladığı ayakkabıdır. Gerçekten de kişiyi yansıtan ve ona özel tarz bu olsa gerek. Yani şu gördüğünüz şey ayakkabı değil de elbise olsaydı, ancak Ebru Akel'in bir yarışma programında sunuculuk yaparken üzerine giydiği bir elbise olabilirdi diye düşündüm. :) Diğer ayakkabılardan altta olanı Grey Ajans tasarımı Kadın-Erkek adlı bir çalışma:


Bir de birkaç yerde metnini duyduğumuz, en son olarak da annemin kaldıkları otelde istanbul.com'un 6 ayda bir çıkardığı In İstanbul adlı kocaman ve çok keyifli İstanbul kitabında gördüğü Bay Retro'yu keşfettik. Tünele yakın Suriye Pasajı'ndan (İstiklal Cad. No:166) içeri girdiğinizde Bay Retro okunu takip ederek bu ikinci el giysi ve eşyalar satan "bit pazarımsı" dükkana ulaşıyorsunuz. Binbir çeşit ceket, kürk, ayakkabı+çanta, şapka, elbise,vs'nin bulunduğu mağaza, diziler için de kıyafet temin ediyormuş. Uzun uzun didiklenmelik bir yer olduğunu düşünüyorum ve artık oralara yolum düştükçe uğrayacağım yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Bizim o kadar zamanımız yoktu, ama yine de annem şahin gözleriyle kendine iki tane dekoratif obje buluverdi!

Sonra bizi Balık Pazarı'nın olduğu ara sokakta midye tava, kalamar ve bira eşliğinde bekleyen babamın yanına giderken, Mısır Apartmanı'nda bulunan DOT'a da bir uğradım. DOT oyunlarına bayıldığımı daha önce de yazmıştım. Ve geçen sene korktuğum (!) için gidemediğim, "Kürklü Merkür" adlı fütürist oyuna bilet aldım. Bu sezon DOT oyunlarının fiyatı yetişkinler için 40 YTL olacakmış. Ancak iki farklı uygulamaları da mevcut:

1) Dün benim yaptığım gibi her ayın 15'ine kadar bir sonraki ayın biletlerinden alırsanız, fiyat 25 YTL oluyor.

2) Son dakika biletleri için şansınızı deneyebilir ve boş yer kalırsa 15 YTL'ye de bilet alabilirsiniz.

Bugünlük bu kadar! Ben gezi programıma kaldığım yerden devam edeyim artık... :)

2 yorum:

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

GÖZÜN AYDIN SEVGİLİ iMGE :)

Imge dedi ki...

teşekkürler Kıymet..:)