Devam Niteliğinde İki Kitap

Geçtiğimiz günlerde bitirdiğim iki kitaptan bahsetmek istiyorum. Ama tavsiye edemeyeceğim, çünkü bunlar aslında biraz da devam niteliğinde sayılabilecek kitaplar. O nedenle ilk olarak seleflerinin okunmasını öneririm. (Neden Arapça kökenli bir kelime kullandıysam?!)

Neyse, efendim, ilk kitabımız Ayşe Kulin'in Umut - Hayat Akan Bir Sudur adlı romanı. Üçlemenin ilk romanı olan Veda - Eski Şehirde Bir Konak adlı kitabını okuduktan sonra Umut'u okumanız gerekiyor, çünkü Umut, Veda'nın kaldığı yerden devam ediyor. Umut romanında da Ayşe Kulin'in sürükleyici ve keyifle okunan tarzını bulabilirsiniz. Dolayısıyla Ayşe Kulin'in tarzını sevenlere ve Veda'yı okumuş olanlara tavsiye edebileceğim bir kitap. İlk roman Ayşe Kulin'in annesinin doğumuyla bitmişti, bu roman ise yazarın kendisinin doğumuna kadar uzanıyor. Bir de fazlasıyla yer verilen ve dikkat çekici/reyting artırıcı özelliğe sahip olan Türk-Ermeni aşkı da biraz havada kalmış gibi görünebilir. Sabahat ile Aram'ın aşkına da üçlemenin son kitabında daha detaylı yer verileceğini düşünüyorum. Serinin son kitabının adı ise Hüsran olacakmış. Bilginize..

İkinci kitap önerim ise New York Times'ın çoksatanlar listesinden Bakirenin Aşığı adlı kitap olacak. Philippa Gregory'nin Boleyn Kızı ve Kraliçenin Soytarısı adlı kitaplarından sonra çıkardığı ve İngiltere sarayında Kraliçe Elizabeth döneminin ilk ve belki de en çalkantılı yıllarını anlatan keyifli bir roman. Bu kitap aslında diğerlerinin devamı sayılmaz, ama öncesinde diğer kitapları okumuş olmanın İngiliz sarayındaki temel oyuncuları tanımak açısından büyük yararı olacağını söyleyebilirim. Diğer iki romanda göze çarpan aynı keyifli üslup bu yaklaşık 650 sayfalık romanı da bir çırpıda okuyup bitirmenize yardımcı oluyor. Ayrıca Elizabeth filmini izleyip, yeterince açık ve anlaşılır bulmamış biri olarak bende filmi yeniden izleme isteği de uyandırdı diyebilirim. Robert Dudley ile aralarındaki ölümsüz ve imkansız aşkı, Robert'ın karısından kurtulmak için düzenledikleri entrikaları, arkadan tam bir Boleyn kızı olarak yetişmekte olan kurnaz Laetita'yı daha bilinçli gözlerle görmeyi istediğimi düşündüm. (Hımm, not edildi, DVD'si alınacak!) Ben dönem kitaplarını ve filmlerini çok severim. O yüzden bu kitaptan da çok keyif aldım. Benzer zevklere sahipsek, kesinlikle okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Philippa Gregory de favori yazarlarım arasına girmek üzere, az kaldı! Sayesinde İngiltere Sarayı'nın 1500lü yılları üzerinde de uzmanlığımı almak üzereyim. :)

5 yorum:

Iraz dedi ki...

Umut'u raflarda görüp, alıp almamak arasında gidip gelmiştim.

Yazınızı okuduktan sonra, Veda'ya bayılmış bir okur olarak almaya karar verdim : )

teşekkürler tavsiye için..

Imge dedi ki...

Rica ederim, Iraz..

Veda'ya bayıldıysan, bunu da severek okuyacağına eminim.

Sevgiler..

ZAMANDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

İmge dediğin gibi bir çırpıda okunan kitap yazmakta üstüne yok Kulin'in..
Ben sanırım en çok adı Hüsran'ı merak etmeye başladım..Senin de yazdığın gibi o kadar havada kaldı ki Aram'la Sabahat'ın aşkı o kadar takıldım ki onlara..çok kuvvetli ve zora karşı savaşan herşeyi göze alan bir sevda okuyacağımızı umuyorum..ve yine umarım ki bu aşkı uzun uzun paylaşır ve okuyabiliriz..kısa zamanda da raflarda yerini alır..

ruhdagı dedi ki...

Yeni yıl hediyesi olarak gelmişti Ayşe Kulin. Hızlı biten kitapların yazarı :)

Imge dedi ki...

Kıymet,

Hüsran adı biraz korkutucu gelse de ben de üçlemenin son kitabını sabırsızlıkla bekliyorum. Soyağacından Sabahat ile Aram'ın mutlu sona kavuştuklarını görüyoruz zaten, ama o aşamaya gelene kadar sağlam bir mücadele vermeye devam ediyorlar galiba..

Ruhdağı,

Kesinlikle..:) (Bir diğeri için Bkz: Buket Uzuner.)