Viyana'da Tatlı mı Tatlı bir Şeker Bayramı

Öncelikle hepinize iyi bayramlar ve bol gezmeli, tozmalı ve dinlenmeli tatiller diliyorum!

Belki fark etmişsinizdir, Cuma akşamından beri buralarda değildim. Yaklaşık üç ay önce (yani İtalya tatilinin de öncesinde) kocamın biriken uçuş milleriyle biletlerimizi almıştık. Tur rehberi olarak ben de Booking.com'dan otelimizi ayarlamıştım. İtalya dönüşü gerekli araştırmaları yapıp yaklaşık 5 günlük tur programımızı da oluşturdum. Artık Viyana kuşatmasına hazırdık!

Ama bu kez yalnızca Internet'ten araştırma yapmadım. Çok daha şanslıydım, çünkü 6 sene Viyana'da yaşamış ve Viyana Üniversitesi'nde sanat tarihi okumuş bir arkadaşım olduğunu keşfettim! :) Ve o arkadaş bize öyle tarifler, ulaşım bilgileri, yeme-içme tüyoları verdi ki adımımızı attığımız andan itibaren sanki şehri tanıyor gibiydik. Tahmin edeceğiniz üzere sizlere yine anlatacağım bir sürü şey var.

Biletlerini alıp Viyana'yı keşfetmeye gidecek olanlar bundan sonraki yazı dizimi takip edebilirler.:)

Bu yazıda da size önemli üç bilgi vereyim:

1) Viyana Schwechat Havaalanı'nda indiniz. Bavullarınızı aldınız. Şehir merkezine, kalacağınız otele gitmek istiyorsunuz. Ne yapmanız gerekiyor?

a) Taksiyle yaklaşık 40 EUR ödeyerek şehir merkezine gidebilirsiniz.

b) Havaalanında göreceğiniz C&K Airport Service ofisine gider (aşağıdaki resimde görüyorsunuz) ve şehir merkezinde istediğiniz adrese özel arabayla 29 EUR ödeyerek gidersiniz. (Biz bunu yaptık! Ve gittiğimizde fahri Viyanalı arkadaşım Cansu sayesinde şoförümüz elinde soyadım yazılı olan bir pankartla bizi bekliyordu. Dönüşü de kendimiz orada ayarladık.)


c) CAT (City Airport Train) adı verilen trenleri kullanarak U-Bahn (yani metro) U3 hattının Landstrasse/Wien Mitte durağına kadar gidebilir ve oradan istediğiniz yere metroyla veya tramvayla gidebilirsiniz.

d) "C" şıkkının aynısını CAT yerine Otobüs kullanarak da yapabilirsiniz.

e) Belki de bunlar dışında binlerce alternatif daha vardır, çünkü Viyana'da her yere ve günün her saatinde ulaşım gerçekten çok kolay!

2) Şehir içi tüm ulaşım araçlarında kullanabileceğiniz biletleri metro duraklarındaki otomatlardan kredi kartınızla alabilirsiniz. Günlük, 48 saatlik, 72 saatlik, haftalık ya da aylık bilet alabiliyorsunuz. Haftalık bilet almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta var: Haftalık biletler Pazartesi'den başlıyorlar. (O yüzden örneğin bizim gibi Cuma akşamı orada olanlar için çok uygun değiller!)

3) Makul fiyatlı, temiz, merkeze ulaşımı çok kolay (tramvayla yaklaşık 10 dakika), yurtdışındaki 3 yıldızlı bir otel kategorisi olarak düşündüğümüzde kahvaltısı iyi ve ilgili ve güleryüzlü çalışanların olduğu bir otel arayanlara bizim kaldığımız otel olan Hotel Geblergasse'yi tavsiye edebilirim.

Dikkat: Bu otel lüks arayanlar veya odalarında at koşturmak isteyenler için uygun değildir! "Ben sabah 8'de odamdan çıkıp, gece yarısı uyumaya gelirim, o yüzden odanın büyük olmasına gerek yok" diyenler, temizlik ve ulaşımda pratiklik arayanlar için ise fiyat/kalite oranının son derece tatmin edici olduğunu düşünüyorum. Biz, rahat yatakları ve bembeyaz havlu/çarşafları ile gönlümüzü fetheden otelimize her gün 10 saatlik yürüyüşlerimizden sonra adeta evimize gelirmiş gibi mutlu geliyorduk.

Şimdilik bu kadar bilgi yeterli. Otelinize yerleşin, duşunuzu alın ve güzel bir uyku çekin bakalım. Yarın yoğun gezi programımıza başlıyoruz! :)

3 yorum:

Unknown dedi ki...

Selam İmge, ben Adana'dan Didem, Viyane gezisi yapacağız bende önce senin notun var mı merak ettim.

C&K airport serisi merak ettim, sanırım bizde kullanırız. Şİmdi diğer yazılarına geçiyorum:)

Imge dedi ki...

Didem selam,

http://imgegeziyor.blogspot.com adresinde gezi yazılarımı ayrıca bulabilirsin. Orada Viyana kategorisine tıklayınca hepsi önüne geliyor, aklında olsun.

Sevgiler..
İyi geziler şimdiden..:)

Patrick Bot dedi ki...

Ben size makaleleri sunan değerli bilgiler hayranım. Ben sitenizi imi olacak!!Viyana'da 5 yıldızlı oteller