Atatürk Gülüyor... Hem de Nasıl Güzel ve İçten...

Bu haberim Ankara'da yaşayanlar için...

Yıllardır hobi olarak Atatürk'ün değişik fotoğraflarını toplayan ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde sergiler açarak onları bizlere sunan bir isim var: Hanri Benazus. Toplam 4,800 fotoğraftan oluşan bir koleksiyonu olan Hanri Benazus, Atatürk'ün hiç görülmemiş bir fotoğrafını almak için günübirlik Amerika'ya bile gitmiş bir isim. Cumhuriyet Bayramı haftasının coşkusu ve umuduna yakışır şekilde "Gülen ve Gülümseyen Türkiye" adıyla açtığı bu fotoğraf sergisi 7 Kasım'a kadar Anadolu Ajansı Sanat Galerisi'nde görülebilir. (Google Maps'ten gördüğüm kadarıyla metroyla Demirtepe durağında inerek rahatlıkla sergi salonuna ulaşabilirsiniz. Siz yine de benim güncellikten uzak Ankara bilgilerime güvenmek yerine şuradan adresi ve telefonu öğrenseniz daha iyi olabilir.)

Atatürk fotoğrafları toplamaya ilk olarak 17 yaşında başlayan Hanri Benazus şu an 80 yaşındaymış. Eşi Sevgi Tanrısever ise Atatürk hakkında çocuklara yönelik hikaye kitapları yazan isimlerden ilki. Bu sergide onun kitabının tanıtımı da yapılacakmış. İkisinin de ellerine, emeklerine ve yüreklerine sağlık diyor ve en içten saygılarımı gönderiyorum. Benim seçtiğim üç taneyi de ağzınıza bir parmak bal olarak aşağıya ekliyorum:


Yazar ve koleksiyoner Hanri Benazus'un 10 Kasım'da Dolmabahçe Sarayı'nda "Ağlayan Türkiye" başlığıyla açacağı diğer bir sergi daha bulunuyor. Bu sergide ise Atatürk'ün 10 Kasım 1938'den naaşının Anıtkabir'e taşındığı 10 Kasım 1953'e kadar geçen süre içinde çekilen 1,200 fotoğraf arasından seçilenler sergilenecek.

Hadi bakalım Ankaralılar! Siz bu hafta sonu bu sergiyi görüp bize anlatın, biz de 10 Kasım'da açılanı gezip size anlatalım. Ne dersiniz? :)

6 yorum:

Mehtap dedi ki...

İmgeciğim Adresi doğru verdin.Yalnız metro ile maltepe durağı ile tandoğan durağı arasında Anadolu Ajansı iki duraktan birinde inilip sorulduğunda herkes gösterir.İlgilenlerin hangi yönden geleceğine bağlı olduğu için iki durağıda belirttim ben.hafta sonu programım çok yoğun.Hafta içi devam ediyorsa,bir öğlen bile giderim görmek için Atamıza ait resimleri. hemde koleksiyon niteliğinde olup, belki de bizim hiç tanık olmadığımız resimleriyse hiç kaçırmak istemem.sevgiyle kal canım.

Falcon Moon dedi ki...

Çok beğendim bunu, İmge'cim. Çok teşekkürler bunu konu edindiğin için! :) Sevgiler.

Tolga dedi ki...

Atatürk gülüyor,umarım biz de yakında ama çok yakında gülebileceğiz...

Imge dedi ki...

Mehtap,

Bir Ankaralı olarak ulaşım konusunda verdiğin bilgiler için teşekkürler.. Çok açık ve anlaşılır bir tarif olmuş. Gitmek çok kolay anladığım kadarıyla. Hafta içi de devam edecek bu arada. 7 Kasım'a kadar Ankara'da olacak. Umarım görebilirsin.. Sevgiler..

Falcon Moon,

Rica ederim.. İstanbul'a da gelecekmiş bu sergi, ama ne zaman ve nerede olacak bilmiyorum. Birlikte gideriz olmazsa, ne dersin?

Bahri,

Ne güzel söylemişsin. Ben de aynısını yürekten umuyorum. Birleştirelim ki umut enerjimiz çoğalsın ve umutsuzluğa üstün gelsin..:))

Sevgiler..

ReHiTu dedi ki...

Toplayan kişi Türk değil sanırım. Helal olsun...

Imge dedi ki...

Etnik kökenini ya da dinini bilmiyorum ama Atatürk'ün "Ne Mutlu Türküm Diyene!" sözünü benimsemiş bir insan olduğu kesin...