Mim: Kitap Kurtlarının Dikkatine!

Geçen hafta Kıymet tarafından mimlenmiştim. Ancak keyifsiz bir nedenden dolayı Adana'da olduğum için ancak bugün yazabiliyorum. Neyse ki mimin konusu çok keyifli: kitaplar! Hemen sorulara geçeyim...

1. Şu an okumakta olduğunuz kitap ve kısaca konusu:

Pınar Kür'ün Asılacak Kadın adlı kısacık romanına başladım. Zamanında filmi de çekilen ve olay yaratan bu roman da ne zamandır okunacaklar listemdeydi. Gerçek hikayeden yola çıkılmış bu romanda yalnızca görünene bakarak önyargılı davranmanın ve adalet anlayışındaki çifte standartların olumsuz etkileri üç karakterin üç farklı bakış açısından bizlere sunuluyor. İlgi çekici bir anlatımı olduğu kesin!

2. En son aldığınız kitap:

Emile Zola'nın Nana adlı romanını aldım. Daha önce Meyhane'yi çok severek okuduğumdan bahsetmiştim. Nana da onun devamı niteliğindeymiş. Yani ayrı ayrı da okunabilecek romanlar ama Nana'daki baş karakter Nana'nın Meyhane'deki baş karakterler olan Jervez ile Kupo'nun evden kaçan kızları olan Nana olduğunu öğrenince Meyhane'nin ardından bu romanı okumaya karar verdim ve aldım.

3. Şimdiye kadar aldığınız kitaplar arasında en sevdiğiniz:

Çok var... Saymakla bitmez... İlk aklıma gelenler Nietzsche Ağladığında, Anna Karenina, Uçurtma Avcısı, İstanbullular (ve genel olarak Buket Uzuner romanları), İnci Aral'ın Safran Sarı-Yeşil ve Mor üçlemesi, Ayşe Kulin'in birçok romanı (Adı:Aylin, Nefes Nefese, Geniş Zamanlar, Veda ve Umut gibi), Zülfü Livaneli'nin romanları (Mutluluk başta olmak üzere Leyla'nın Evi ve Son Ada) ve Elif Şafak'ın Aşk romanları oldu.

4. Bir türlü bitiremediğiniz, bitirseniz de illallah dedirten kitaplar:

Orhan Pamuk'un Kara Kitap'ını bitiremedim, Benim Adım Kırmızı'yı da illallah diyerek bitirdim!

5. Elinizdeki kitap bitince okumayı düşündüğünüz kitap:

Bu sorunun yanıtı için birinci ve ikinci sorunun yanıtlarını birleştirebilirsiniz: Asılacak Kadın'ı bitirip Nana'ya başlamayı düşünüyorum.

İçinden gelen herkes bu mimi kendisine gönderilmiş kabul edebilir. Zira fazla kitap önerisi göz çıkarmaz diye düşünüyorum. Sizde ne var ne yok? Anlatın bakalım! :)

2 yorum:

Damla T. dedi ki...

Kara Kitap'i gorunce sevindim "tek bitirmeyen ben degil misim" diye. Gerci, benim bitirmedigim kitaplar listem de bir hayli uzundur hani ;)

Imge dedi ki...

Damla,

Ben de artık daha tahammülsüzüm beni sarmayan kitaplara.. Anında bırakıyorum. Ama üzerinden biraz zaman geçtikten sonra yeniden dönüp bakmak üzere.. Bazen o kitabın zamanı gelmemiş olabiliyor çünkü, zamanı gelince de güzel gidiyor.. Ama bazen de o zaman hiç gelmiyor tabi!! :)