Görülesi Güzellikler...

Uzun zamandır aklımda olan iki görsel güzellikten bahsetmek istiyorum bugün. Bol resimli az yazılı bir post ile karşınızdayım anlayacağınız.

Birincisi Paris gezimiz sırasında Louvre Müzesi'nin de üzerinde bulunduğu ana caddelerden biri olan Rue de Rivoli'nin 172 numarasında bulunan Art Club Gallery. Önünden birkaç kez geçtim ve her seferinde içerideki kadın figürlerine bakmak için cama yapıştım. Hani adeta eski Türk filmlerindeki yoksul ve aç karakterin dönen kızarmış tavukları izlemesi gibi o muhteşem heykelciklere baktım. Burası yalnızca kadın heykellerinin değil, çeşitli kategorilerde tabloların ve hayvan figürleri veya değişik şekilleri olan heykellerin ve süs eşyalarının da olduğu bir galeri. Detaylar için web sayfasına bakabilirsiniz. Şahsen ben oradan içinde Küba esintileri olan süper bir desktop resmi buldum. Ama dediğim gibi en beğendiklerim bu heykeller arasındaki Josepha serisinin kadınları oldu. Aşağıdaki iki resim Josepha kadınlarından seçmelerden oluşmaktadır:
Yine uzun zamandır sizlere bahsetmeyi düşündüğüm diğer bir isim ise Günseli Kapucu. Internet'te hakkında pek fazla bilgi bulamadığım bu ressamın şirin resimlerine bayıldım. Gördüğüm kadarıyla tablolarının kartpostalları da LÖSEV yararına satılıyormuş. Benim kendisini keşfetmem ise Aralık başında dedemi ziyaret için Adana'ya gittiğim zamana denk gelir. Adana'da yaşayanlar Metro Sokağı'ndaki Dilara's butiği bilirler. Genellikle yurtdışından getirdikleri inanılmaz zevkli süs eşyaları ve hediyelikleri satan Dilara's'ın alt katında ise sergiler düzenlendiğini öğrenmiş ve uğradığımız gün şans eseri Günseli Kapucu'nun da birkaç tablosunun yer aldığı bir sergiye denk gelmiştik. Pencerelerinin ahşap kenarlarına, önündeki teneke kaplarda duran çiçeklerine, taş sokaklarına ama özellikle minderlerine ve tül perdelerine bayıldım doğrusu. Bundan sonra takibimdeki isimlerden biri olacak. Aşağıdaki resme bakınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız:


Güzellikleri paylaşmanın, paylaşana da paylaşılan kişilere de iyi geldiğine inanırım. Ben bu güzelleri çok sevmiştim. Dolayısıyla sizinle de paylaşmak istedim. Umarım sizin de hoşunuza gitmiştir. Hep güzelliklerde buluşmak dileğiyle...

2 yorum:

Bellek Kutusu dedi ki...

Gerçekten çok güzel bu resimler İmge, teşekkürler:)

Imge dedi ki...

Beğendiğine sevindim..:) Ben teşekkür ederim..